İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Papa BM’den çağrı yaptı: Savaşları durdurun

© Sputnik/ Dmitriy Astahov
Katoliklerin dini lideri Papa Francis, 70. BM Genel Kurulu’na hitap etti. Yoksulluk, savaşlar ve çevre sorunlarına dünya liderlerinden daha fazla çaba beklediğini söyleyen Papa, BM’nin reforma ihtiyacı olduğuna dikkat çekti… ‘BMGK reformu kaçınılmaz ama şimdi değil’ Küresel sorunlarda tüm ülkelerin karar alma sürecine eşit katılımını savunan Francis, yoksulluk ve eşitsizlikle etkin mücadele için, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve finansal kurumları olmak üzere, BM’nin reform sürecine girmesine ihtiyaç olduğunu söyledi… Papa, “Çevrenin insanların saygı duyması gereken sınırları vardır. Çevreye verilen zarar insanlığa verilmiş olur” dedi… Papa, “Savaş tüm hakların reddi ve çevreye dramatik bir saldırıdır. Eğer gerçekten herkes için insani kalkınma istiyorsak, savaşları engellemek için durmaksızın çalışmalıyız” dedi.

***
Katoliklerin dini lideri Papa Francis, 70. BM Genel Kurulu’na hitap etti. Yoksulluk, savaşlar ve çevre sorunlarına dünya liderlerinden daha fazla çaba beklediğini söyleyen Papa, BM’nin reforma ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.
Birleşmiş Milletler (BM) ziyareti çerçevesinde Genel Kurul’a hitap eden Katolik Hristiyanların ruhâni lideri Papa Francis, yaklaşık 50 dakika süren konuşmasında çevre sorunları, yoksulluk, savaş ve çatışmaların önlenmesi ve BM reformu gibi birçok konuya değindi.
BM’YE REFORM GEREKLİ
BMGK
© SPUTNİK/ DMİTRİY ASTAHOV
‘BMGK reformu kaçınılmaz ama şimdi değil’
Küresel sorunlarda tüm ülkelerin karar alma sürecine eşit katılımını savunan Francis, yoksulluk ve eşitsizlikle etkin mücadele için, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve finansal kurumları olmak üzere, BM’nin reform sürecine girmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.
Çoğulculuk ve güç sınırlaması kavramlarına vurgu yapan Papa, “BM kuralları, çıkarlara uygun düşünce uygulanan aksi halde ise kaçınılan bir araca dönüşürse kontrolsüz güçler korumasız insanlara büyük zarar verir” dedi.
ÇEVREYE SAYGI
Konuşmasında çevre sorunlarına da yer veren Papa, “Çevrenin insanların saygı duyması gereken sınırları vardır. Çevreye verilen zarar insanlığa verilmiş olur” dedi. Tek tanrılı dinlerin inanışına göre yaratıcının evreni insanların saygılı bir şekilde kullanmaları için yarattığını söyleyen Francis, insana evreni kötüye kullanma ya da tahrip etme izni vermediğini söyledi.
Papa Franciscus
© AA/ SAMUEL CORUM
Papa: ABD’liler de göçmen torunu
Papa, ekolojik kriz ve biyolojik çeşitliliğin tahribinin insan neslinin varlığını tehdit ettiğini söyledi.
‘SAVAŞLARI DURDURUN’ ÇAĞRISI
“Güç ve varlık hırsıyla küresel ekonominin sorumsuz ve kötü yönetimi yıkıcı sonuçlara neden oluyor” diyen Papa, “Savaş tüm hakların reddi ve çevreye dramatik bir saldırıdır. Eğer gerçekten herkes için insani kalkınma istiyorsak, savaşları engellemek için durmaksızın çalışmalıyız” dedi.
Savaşlarda herkesin zarar gördüğünü vurgulayan Papa, “Ukrayna, Suriye, Irak, Libya, Güney Sudan ve Büyük Göller bölgesi gibi çatışmaların yaşandığı her yerde kardeşlerimiz, kadınlar, erkekler çocuklar yani bireyler ağlıyor, acı çekiyor ve ölüyor” dedi.
İRAN’LA NÜKLEER ANLAŞMAYA DESTEK
Papa Francesco
© AFP 2015/ FILIPPO MONTEFORTE
Papa’dan kiliselere çağrı: Bir mülteci aileyi misafir edin
Papa Francis, İran ile P5+1 ülkeleri arasında İran’ın nükleer programı ve ambargoların kaldırılması hakkında varılan anlaşmaya da destek verdi. Papa anlaşmanın, “siyasi iyi niyetin, samimiyetle ve sabırla uygulanmasının taşıdığı potansiyele kanıt olduğunu” söyledi.

Yorumlar kapatıldı.