İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Davutoğlu’ndan gündeme dair açıklamalar

Başbakan Davutoğlu, “birtakım Ergenekon benzeri yapıların sözcüsü olan çevreler” dediği bir gazetenin manşetine de tepki gösterdi… Gazetenin Yunanistan doğumlu Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu ve Ermeni vekil adaylarını da manşete taşıdığını hatırlatan Başbakan, “Hepsi yerlidir, millidir. Hepsi bu vatanın evlatlarıdır” diyerek tepki gösterdi. Davutoğlu, “Bizler, 78 milyon tek bir dokudan, tek bir mayadan bir araya gelmiş ayrılmaz bir bütünüz” dedi ve ekledi: “Orta Asya çocukları, Mezopotamya çocukları, Rumeli çocukları hepsi yerlidir, millidir. Hepsi bu vatanın evladıdır, hepsi bu vatanda onurlu yaşam mücadelesinde sizden çok daha ulvi yerlere sahiptir. Yine aynı gazete bir Ermeni milletvekili adayımız için de soruyor. Asırlarca bu topraklarda yaşamış Müslüman, Hristiyan, Türk, Ermeni, Kürt, Boşnak, Arnavut her kim varsa Alevi, Sünni hepsi yerlidir, millidir. Milli olmak, yerli olmak kanla değil, genetikle değil, zihniyetle olur, bu topraklara bağlı olup olmamakla olur.”

***
Başbakan Davutoğlu Konya’da AK Parti İl Teşkilatı üyelerine hitap etti.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Konya İl Teşkilatı’nın düzenlediği yemekte konuştu. Başbakanın gündeminde 1 Kasım Genel Seçimi, PKK ile çatışmasızlık çağrıları, ‘550 milli vekil’ tartışması ve YSK’nın AK Parti seçim şarkısına getirdiği yasak vardı.
”MAGMAYA KADAR GÖMÜN”
“Yurt içinde ve yurtdışında birtakım çevreler, çatışmasızlık ortamına girilsin çağrısı yapıyor” diyen Başbakan Davutoğlu,”Türkiye’de silahlar bırakılana, meşru güvenlik güçlerimiz dışında tek bir silahlı unsur kalmayana kadar mücadelemiz devam edecektir” dedi.PKK’ya “Silahları gömün. Değil toprak altına, magmaya kadar gömün” diyen Başbakan, Çatışmasızlığı çok denedik fakat her çatışmasızlık döneminde bir sonraki saldırıya hazırlanıldığını gördük.
Davutoğlu, “Demokrasi olan yerde eğer birileri silahla bize bir şey dayatmak isterse, karşısında silahlara karşı her kökenden kardeşimizle omuz omuza bir arada oluruz” diye konuştu.
”IRKÇILIĞIN EN ADİ ÖRNEĞİ”
Başbakan Davutoğlu, “birtakım Ergenekon benzeri yapıların sözcüsü olan çevreler” dediği bir gazetenin manşetine de tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘550 milli vekili meclise gönderin’ diye halka hiçbir parti ayrımı yapmadan çağrıda bulunduğunu söyleyen Davutoğlu şöyle devam etti:
“Bugün adını anmaktan burada imtina edeceğim ama çok satan bir gazete ve her zaman yalanıyla maruf olan bir gazete bir manşetle yayınlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen hafta teröre karşı milyonlarca nefes mitinginde birlikte olduğumuzda zikrettiği bir söz; doğru ve arkasında durduğumuz bir söz üzerine ‘Yerli ve milli 550 milletvekilini Meclis’e gönderin’ diye halka hiçbir parti ayrımı yapmadan bir çağrıda bulunduğunda bir takım tepkiler geldi.
Bugün bu gazete manşetinden yıllarca bu millete hizmet için gece gündüz çalışan bazı bakanlarımızı da manşetinden göstererek ve bunların Kürt olduğunu ifade ederek ‘Bunlar mı milli’ diye sordu. Sizin gibi milli olmaktansa bu vatanın birliği için gece gündüz çalışan o Kürt kardeşlerimizin gibi milli olmak en büyük onurdur.”
”BİZ BU VATANIN EVLATLARIYIZ”
Gazetenin Yunanistan doğumlu Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu ve Ermeni vekil adaylarını da manşete taşıdığını hatırlatan Başbakan, “Hepsi yerlidir, millidir. Hepsi bu vatanın evlatlarıdır” diyerek tepki gösterdi. Davutoğlu, “Bizler, 78 milyon tek bir dokudan, tek bir mayadan bir araya gelmiş ayrılmaz bir bütünüz” dedi ve ekledi:
“Orta Asya çocukları, Mezopotamya çocukları, Rumeli çocukları hepsi yerlidir, millidir. Hepsi bu vatanın evladıdır, hepsi bu vatanda onurlu yaşam mücadelesinde sizden çok daha ulvi yerlere sahiptir.
Yine aynı gazete bir Ermeni milletvekili adayımız için de soruyor. Asırlarca bu topraklarda yaşamış Müslüman, Hristiyan, Türk, Ermeni, Kürt, Boşnak, Arnavut her kim varsa Alevi, Sünni hepsi yerlidir, millidir. Milli olmak, yerli olmak kanla değil, genetikle değil, zihniyetle olur, bu topraklara bağlı olup olmamakla olur.”
MESCİD-İ AKSA TEPKİSİ
İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa’ya yakın zamanda yeniden girdiğini anımsatan Başbakan, dünya ülkelerinin yaşananlara sessiz kaldığını ve olaylara sesini yükseltenin sadece Türkiye olduğunu söyledi. Başbakan, “Mescidi Aksa’da yaşananlara karşı sessiz ve kayıtsız kalmak sadece o ilk kıblenin bilincine sahip olmamak değil aynı zamanda insanlık bilincine sahip olmamak demektir” diye konuştu.
İsrail askerlerinin Batı Şeria’da Halil kentindeki bir güvenlik noktasında 18 yaşındaki Hedil Heşlemun’u öldürmesine de tepki gösteren Başbakan, “El Halil şehrinde 18 yaşında genç bir kızımız hain işgalci İsrail askeri tarafından üzerindeki tesettür elbisesini çıkarmaması üzerine şehit edildi” dedi.
Yaşanan olayı Kahramanmaraş’taki Sütçü İmam hadisesine benzeten Davutoğlu, “Gerekirse hepimiz Sütçü İmam olmaya hazırız” dedi.
YSK’NIN SEÇİM KARARI
Başbakan Davutoğlu ayrıca CHP Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Tanal’ın başvurusuyla AK Parti’nin seçim şarkısının kısmen yasaklanmasına da tepki gösterdi. “Biz son dönemde CHP’nin ideolojik tavırdan uzaklaştığını düşünmüştük” diyen Davutoğlu şöyle devam etti:
“CHP bunun için de devreye girmişse, bu bizim yüreğimizdeki bismillahı söylememize engel olabilir mi? Biz yola çıkarken bismillah deriz, bir işe başlarken bismillah deriz. Demediğimizde huzursuz oluruz. Selam verirken selamün aleyküm deriz. Bunlar bu milletin mayasında var.
Bizim bu anlamda yolumuz, evladını bismillah diyerek cepheye gönderen, bismillah diye ilk kaşığı sofrada helal lokma niyetiyle kullanan ailenin yoludur. İşte söylüyorum; Haydi Bismillah. Bunların üzerinden ideolojik kavga yapmak isteyenler, milletle kavga ederler. Milletle kavga edene millet prim vermez.”
“Tabii YSK kararlarına saygılıyız ama önemli olan bu konuda CHP’nin harekete geçmiş olmasıdır” diyen Başbakan, “Örtüler bazen kalkıyor ve kimin ne ile kavgalı olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

Yorumlar kapatıldı.