İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YSK, Sevan Nişanyan’ın LDP’den vekil adaylığı başvurusunu reddetti

Şirince’de kaçak inşaat yaptırdığı gerekçesiyle cezaevinde bulunan yazar Sevan Nişanyan’ın 1 Kasım seçimleri için Liberal Demokrat Parti’den (LDP) yaptığı adaylık başvurusu Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından reddedildi. Konuya dair yazılı açıklama yapan Liberal Demokrat Parti Genel Sekreter Yardımcısı Tarık Beyhan, Aydın 1’inci sıra adayı Sevan Nişanyan’ın adaylığının aldığı cezanın niteliği yüzünden kabul edilmediğini kaydetti… Beyhan, “Sevan Nişayan’ın mühür bozmak nedeniyle hapis yatması nedeniyle aday olamayacağı YSK tarafından bize bildirildi… dedi.

***
Şirince’de kaçak inşaat yaptırdığı gerekçesiyle cezaevinde bulunan yazar Sevan Nişanyan’ın 1 Kasım seçimleri için Liberal Demokrat Parti’den (LDP) yaptığı adaylık başvurusu Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından reddedildi.
Gerekçe ceza
Konuya dair yazılı açıklama yapan Liberal Demokrat Parti Genel Sekreter Yardımcısı Tarık Beyhan, Aydın 1’inci sıra adayı Sevan Nişanyan’ın adaylığının aldığı cezanın niteliği yüzünden kabul edilmediğini kaydetti.
Beyhan, “Sevan Nişayan’ın mühür bozmak nedeniyle hapis yatması nedeniyle aday olamayacağı YSK tarafından bize bildirildi. Nişanyan’ın aday gösterilmesinin zor olduğunu biliyorduk. Yine de, Nişanyan dışında mühür bozduğu için yıllarca hapis cezası almış kimsenin olmaması dikkat edilmesi gereken bir detaydır” diye konuştu.
‘Konuyu gündeme taşımış olduk’
Nişanyan’ın mühür bozduğu için değil, ifade özgürlüğünü kullandığı için böyle bir cezaya maruz kaldığının açık olduğunu belirten Beyhan, “Sevan Nişanyan’ı aday göstermemizin mümkün olmadığını gördük ama Türkiye’deki ifade özgürlüğünün kağıt üzerinde olduğunu gün yüzüne çıkaran mahkeme kararlarını tekrar gündeme taşımış olmak da şimdilik bizim için yeterlidir” dedi.
Sosyal medya hesaplarındaki esprili yorumlarıyla dikkat çeken Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) zorunlu askerliği kaldırmak, alkol, benzin ve cep telefonları gibi ürünler üzerindeki ağır vergileri normal düzeylere çekmek, marihuanayı yasallaştırmak gibi vaatleri bulunuyor.
LDP, 61 seçim bölgesinde 444 aday ile seçime gireceğini açıklasa da Nişanyan’ın yerine Aydın’dan kimin aday gösterileceği henüz açıklanmadı.

Yorumlar kapatıldı.