İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Papa Bu Hafta Washington’da

Papa Françesko Küba ve Amerika’yı kapsayacak on günlük gezisine başladı. Bugün Havana’ya varan Papa, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesini övdü, “tüm dünyaya örnek bir uzlaşma” diye niteledi. Papa havaalanında Küba Devlet Başkanı Raul Castro tarafından karşılandı. Ayrıca havaalanına büyük bir kalabalık da geldi. Raul Castro, devlet dinini ateizmden Katolik dinine çevirme sözü vermişti.

Latin Amerika doğumlu ilk papa olan Françesko, Havana’da Pazar ayinine katılacak. Hoguin ve Santiago kentlerine de uğrayacak olan Papa, ardından Washington’a geçecek.
Amerika ve Küba arasındaki normalleşme sürecinin başlamasında Papa Françesko ve Vatikan’ın rolü olmuştu. Şimdi iki ülke 60 yıl sonra ilk kez karşılıklı büyükelçi atadı.
Küba’ya bir Papa ilk kez 1998’de gitmişti.
Washington’da önümüzdeki hafta üç gün geçirmesi beklenen Papa Françesko, Başkan Barack Obama ve eşi Michelle’le bir araya gelecek, Kongre’de de bir konuşma yapacak. Papa ayrıca bir sonraki hafta New York’a geçerek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap edecek ve ardından Philadelphia kentine gidecek.
Papa’nın Washington’da olduğu sürece kent içi trafiğin alt üst olması bekleniyor.

Yorumlar kapatıldı.