İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hrant Dink Oratoryosu’nun Prömiyeri Yerevan’da

Müzisyen Cenk Taşkan (Majak Toşikyan) Ermenistan’ın daveti üzerine, 24 Eylül 2015’te Yerevan’da bir konser verecek. Konserin ikinci yarısında Taşkan’ın bestelediği Hrant Dink Oratoryosu’nun prömiyeri yapılacak. Türkiye’de pop müzik alanında ürettiği Beni Benimle Bırak, 4 Günlük Bir Şey,Cambaz, Gerisi Vız Gelir, Biz Göçmüşüz Buralardan, Anılar gibi birçok bestesiyle tanınan müzisyen Cenk Taşkan (Majak Toşikyan), Ermenistan’ın daveti üzerine, 24 Eylül 2015’te Yerevan’da bir konser verecek.

Konser Ermeni Soykırımının 100.yılı anma etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan Gomidas Vartabed Haftası’nda yapılacak.
Konserin ilk yarısında, Taşkan’ın  Ermenice eserleri Türkiye müzik dünyasınında yakından tanıdığı Bartev Garyan, Sibil Pektorosoğlu ve Lida Köseoğlu tarafından seslendirilecek.
Konserin ikinci yarısındaysa, Taşkan’ın Hrant Dink için bestelediği, sözleri Bercuhi Berberyan’a ait olan Hrant Dink Oratoryosu’nun prömiyeri yapılacak.
Taşkan’a sahnede, şef Hagop Mamigonyan yönetimindeki Lusavoriç Korosu, solistler Kevork Tavityan, Aylin Ateş ve Boğos Yeğyazar eşlik edecek.
Taşkan: Türkiye için önayak olmasını umuyorum
İlk kez besteci kimliğiyle Ermenistan’dan davet aldığını söyleyen Cenk Taşkan, İstanbullu bir Ermeni bestecinin eserlerinin Yerevan’da seslendirilecek olmasının onur verici olduğunu vurguladı.
Taşkan, Hrant Dink Oratoryosu’nun 2016 Ocak ayında Los Angeles’ta sahneleneceğini, Yerevan’da yapılacak olan bu konserin, eserin Türkiye’de de izleyiciyle buluşması için önayak olmasını ümit ettiğini belirtti.
* Gomidas Vartabed 1869-1935 yılları arasında yaşamış, Osmanlı’lı Ermeni besteci, müzikolag ve  koro şefi. (EA)
Cenk Taşkan (Majak Toşikyan)
1947 Kınalıada doğumlu olan Cenk Taşkan (Majak Toşikyan) müziğe profesyonel olarak 1965 yılında gitarist olarak başladı. 1966’da askere gidene kadar Erol Büyükburç Orkestrası’nda gitar çaldı. Askerde iken beste yapmaya başladı. Şarkı sözü yazarı Mehmet Teoman ve Nükhet Duru ile Türkiye’nin ilk ekip çalışmasını gerçekleştirdi. İlk albümleri Bir Nefes Gibi çeşitli yayın organları tarafından son 30 yılın en iyi albümü seçildi.
1981’de Kanada’ya gitti, 1996’da Türkiye’ye dönene kadar orada yaşadı. Uluslararası Fethiye Megahit Akdeniz Şarkı Yarışması’nda Yaşam boyu onur ödülü alan Taşkan, Ermeni müziğine katkıları nedeniyle Ermenistan hükümeti tarafından 2010’da “Gomidas” şeref madalyasına layık görüldü. Ahtamar kilisesi için bestelediği oratoryo Marmara gazetesinin 70. yıl kutlamasında senfonik orkestra, koro ve solistler tarafından sesledirildi. Hrant Dink için bestelediği oratoryo, ilk kez 2012’de Hrant Dink ödül töreninde seslendirildi.
Sayısız sanatçıyla çalışan Taşkan’ın 350’den fazla yayımlanmış eseri var.

Yorumlar kapatıldı.