İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dışişleri Ermenistan’ı kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’ı kınayarak, “Ülkemiz, Azerbaycan’ın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yeni bir ihlalini teşkil edecek söz konusu seçimleri kınamaktadır” açıklamasında bulundu. 

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 20 yılı aşkın bir süredir Ermenistan’ın işgali altında bulunan Yukarı Karabağ bölgesinde 13 Eylül’de yerel seçimlerin gerçekleştirileceğinin öğrenildiği belirtilerek, “Anılan bölgede 3 Mayıs 2015 tarihinde yapılan parlamento seçimlerinin kısa bir süre ertesinde düzenlenmesi öngörülen sözkonusu “yerel seçimler’de uluslararası hukuk ilkelerinin, BM Güvenlik Konseyi kararlarının ve AGİT prensiplerinin açık ihlâli niteliğindedir. Bu ve benzeri eylemler, Yukarı Karabağ ihtilafının barışçı yollardan kalıcı bir çözüme kavuşturulmasına yönelik çabalara da zarar vermektedir. Ülkemiz, Azerbaycan’ın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yeni bir ihlalini teşkil edecek söz konusu seçimleri kınamaktadır. Gayrimeşru gördüğümüz bu seçimler ve sonuçları Türkiye tarafından tanınmayacaktır” denildi.
Minsk Grubu’nun üyesi olan Türkiye’nin Yukarı Karabağ ihtilafına adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki çabaları desteklemeyi sürdüreceği de ifade edildi.

Yorumlar kapatıldı.