İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ben Türk değilim…

İstanbul’da doğdum; annem, babam, dedelerim de öyle. Dedelerin dedelerinden biri Girit’ten gelmiş, biri Bosna’dan, biri Erzincan’dan, biri Giresun’dan, diğerlerini bilmiyorum bile. Beşiktaş’ta büyüdüm. Ermeni katliamını bilmeden önce Ermenileri, Yahudi soykırımını öğrenmeden önce Yahudileri, 6-7 Eylül’ü duymadan önce Rumları tanıdım. İsimleri farklı gelmişti sadece, çoğu bu topraklarda bizden çok daha eskiydi ve bu oyun oynamamıza engel değildi. Çok küfür edilirdi ama kimse kimseye “X dölü” demezdi. “X dölü” hayatıma yıllar sonra Twitter’la girdi. Ermenilerin acı çekerek ölmesini istemiyorsam; Ermeni dölüydüm artık, 6-7 Eylül’ün büyük bir rezalet olduğunu düşünüyorsam; Yahudi ya da Rum dölü…

Türk olmak üzerine bu kadar kafa yoranlara şunu hatırlatmak isterim; Facebook’taki “TC…” paylaşımları dışında iki satır okusaydınız, Türklerin Avrupa’nın en heterojen ırkı olduğunu bilirdiniz. Ben de bu ülkenin genlerinde yüzde 7’den fazla Türklük taşımayan on milyonlarca vatandaşından biriyim. Gür sakallarım, kıllarım ve çekiklikten çok uzak gözlerim var. Öncelikle aynaya baktığınızda kendinizi bir Uygur Türk’ünden farklı görüyorsanız veya erkekseniz ve mikroskobik bir penisiniz yoksa bu sizin de gerçek bir Türk olmadığınız anlamına geliyor. Sanırım böylece hiçbirinizin gerçek Türk olmadığını, özellikle erkeklerin asla ve kat’a Türk olmadıklarını kanıtlamış oldum.
TC meselesine de gelelim. İsimlerinin başlarına TC ibaresi koyanlar var ve sözüm ona bu ulusalcılar AKP’ye tepki olarak Facebook adlarını TC’lediler. Halbuki bu ifade 90’larda tartışma programlarına çıkan Kürtçülerin “Türkiye” dememek için kullandıkları bir kısaltmaydı. Cehalet tam da böyle bir şeydir. Aptallığınız bilgisizliğinizle birleşince tam aksini savunduğunuz şeyin parçası olursunuz. Aynı “Türkiye bölünmesin” diye gördüğü her Kürt’e saldıranlar gibi. Ben öfkenizin kaynağını sorgulamıyorum, ne Kürt’ün ne Türk’ün haklılığı ya da haksızlığından bahsediyorum. Bu işin nasıl çözülemeyeceğini söylüyorum sadece. İngilizlerin çok üstün ahlaki değerleri olduğu için mi İskoçları bombalamak yerine referanduma gittiğini düşünüyorsunuz. Hayır, sadece aptal değiller.
Kökeni en az 100 yıla dayanan bir sorunun HDP kapatılsa; başkanları, vekilleri hapse atılsa çözüleceğini mi zannediyorsunuz? HDP’ye oy verenlerin, zorunlu askerliğin olduğu bir ülkede 20 yaşındaki çocukları askeri hedef diye vuran PKK’nın sempatizanları olduğuna inanıyor musunuz gerçekten? Beyaz Türk diye aklınızca aşağıladığınız ve 13 yıllık AKP iktidarı dururken “Şimdi mutlu musunuz?” diye suçladığınız Cihangir’in Moda’nın Topağacı’nın da desteğiyle HDP barajı geçmese bu iç savaş ortamında Taksim Meydanı’nda 90′lardaki gibi canlı bombalar patlayacaktı (ki bu salaklıkla gider, her provokasyona koşarsanız o da olacak) farkında değil misiniz? Twitter’da görüyorum en öfkeliler 90’larda doğanlar ve bilmiyorlar. Hepsi yaşandı; Kürt vekiller tutuklandı, partiler kapatıldı. Uçaklar her gün bir yeri vurdu, her gün şehit haberleri geldi. Hiçkimse kazanmadı, kan davasının kazananı olmaz. Bunu anlamak neden bu kadar zor?
Sosyal medyada fikirlerin yüzünden linç edilirken kendi çevrenden daha kibar ve daha saçma sorular geliyor; Sen X misin? Oysa hayatlarınızı “Kim neymiş?” yerine “Kim doğruyu söylüyor?” üzerine kursanız ve tarafgirliği bıraksanız emin olun hayat hem sizin için hem de diğerleri için daha kolay olacak. Ayrışmamak, bölünmemek, hep birlikte yaşamak istiyorsanız sizin gibi olmayanların sizin gibi olmasını değil, kendi istedikleri gibi olmasını kabul etmeniz gerek. Kimse sizden destek de beklemiyor, sizin gibi değil diye başkalarını yok edemezsiniz, yok sayamazsınız. Televizyonlarda KJ’lerin en az 50 yıl bunu geçmesi lazım.
Hâlâ “Sen kimsin?” diye soruyorsanız da ben Kürdüm çünkü günlüğü 20 liraya çalışan mevsimlik işçinin Kürt diye öldürülmesine, Trabzon’dan Bitlis’e kalkan otobüsün içinde Kürtler var diye saldırıya uğramasına, bir annenin terörist diye öldürülen 7-8 yaşındaki çocuğunu gömemediği için buzdolabında saklamak zorunda kalmasına vicdanım el vermiyor.
Evet eşcinselim, travestiyim, transeksüelim, biseksüelim çünkü insanların doğuştan gelen özelliklerinden dolayı dışlanmasına eziyet görmesine, işsiz bırakılmasına, başkalarının dini inançlarına ters diye yok edilmeye çalışılmasına karşıyım.
Evet arkadaşım, Ermeni’yim ben. Hrant gibi barıştan başka bir şey istemeyen ve bunun uğruna canından olan bir adamı büyüten yuvanın ayakta kalmasının bu ülkedeki Ermeniler için değerli olduğunu, onların da bu ülkede bir gün eşit muamele görmesini istiyorum.
Yahudi’yim de aynı zamanda. Hayatımda iki Yahudi arkadaşım oldu ikisinden de kazık yedim ama bu mevzuda ırka takılacaksak Türk arkadaşlarımdan çok daha fazla kazık yedim. O yüzden yüzlerce yıldır bu topraklarda yaşayan insanlara İsrail muamelesi yapmanın bir faydası olmadığını düşünüyorum.
Rum’um ben. Çünkü Rum Romalı’dır anladın mı? Anadolu’nun adlarından biri de Urum’dur. O yüzden Mevlana Rumi’dir. Osmanlı son Roma imparatorluğudur, o yüzden senin yobaz sandığın padişahların “Roma imparatoru” unvanını kullanırdı, biliyor musun?
Ve ateistim ben çünkü insanlar inançlarını, ibadetlerini ve inançsızlıklarını özgürce yaşasın istiyorum. Dinlerin tarihine kafa yordum, Sümerleri okudum mesela. Julius’la Jesus neden benzer bilir misin? Allah kelimesinin El İlah’tan ya da onun nereden geldiğini, İslam bayrağında neden hilal olduğunu bilir misin? Yine de kimsenin inancına karışmam, küfretmem.
Kısaca ben Türk değilim de sen kimsin canım kardeşim?

Yorumlar kapatıldı.