İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Papa: Her kilise bir mülteci aileyi ağırlasın

Övgü Pınar / Roma, İtalya
Göçmenlerin kabul edilmesi için uluslararası topluma çağrılarda bulunsa da zaman zaman somut adım atmamakla eleştirilen Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco bu kez eyleme geçerek, Avrupa’daki tüm kiliselerden bir mülteci aileyi ağırlamalarını istedi. Her pazar Vatikan’da yaptığı Angelus duasının ardından, San Pietro Meydanı’nı dolduran binlerce kişiye seslenen Papa Francesco göçmenlere merhamet gösterilmesi mesajı verdi.

Papa Francesco, “Savaş ve açlık yüzünden ölmekten kaçan ve yaşam umuduyla yürüyen binlerce mültecinin yaşadığı trajedi karşısında İncil bizi küçüklerin ve terk edilmişlerin yardımcısı olmaya çağırır. Onlara somut bir umut vermeye çağırır” dedi.
Aralık ayında başlayacak, “merhamet” temalı bir “Kutsal Yıl” (jübile) ilan eden Papa, “Merhamet Jübilesi yaklaşırken Avrupa’daki tüm bölge kiliselerini, dini cemaatleri, manastırları ve mabetleri bir mülteci ailesine ev sahipliği yapmaya çağırıyorum” diye devam etti.

Vatikan’da iki aile
Papa, Vatikan’daki iki kilisenin de iki mülteci ailesini ağırlayacağını ekledi.
Avrupa’daki piskoposlardan da kendi bölgelerinde aynı uygulamayı gerçekleştirmelerini talep etti.
Siyasetçilere sık sık göçmenlerin yaşadığı zorluklara gözlerini kapamama ve onları kabul etme çağrısı yapan Papa Francesco, özellikle İtalya’daki göç karşıtı aşırı sağcı partiler tarafından eleştiriliyordu.
Papa’nın geçen ayki, “Göçmenleri geri çevirmek bir savaş eylemidir” şeklindeki çıkışının ardından, Kuzey Ligi lideri Matteo Salvini, “O zaman göçmenleri Vatikan ağırlasın” diye karşılık vermişti.

Yorumlar kapatıldı.