İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uluslararası Mültecilerle Dayanışma Yürüyüşü – Sınırlar Açılsın: Mülteciler, Hoşgeldiniz!

Mültecilerle Dayanışma Eylemi – Aktivistler Forumu: Sığınmacılarla Dayanışma Perspektifleri. 2011 yılında savaşın başlamasından bu yana Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısı 2 milyonu aştı. Suriyeli sığınmacılar korkunç bir savaş ortamından, Baas diktatörlüğünün bombardımanlarından, IŞİD’in katliamlarından, infazlardan, tecavüzlerden, açlıktan kaçıyor. Türkiye’ye sığınan mülteciler, tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerde tanımlanan “mülteci” statüsüne ve en temel insan haklarına sahip olmadan yaşıyor; artan oranda ırkçı saldırılara maruz kalıyor. En son geçtiğimiz günlerde 3 yaşındaki Aylan Kurdi‘nin kıyıya vuran cesedi ise devletlerin mülteciler konusundaki ikiyüzlülüğünü çok açık bir şekilde gözler önüne sererken, Avrupa halkları ve mülteciler arasındaki dayanışmayı yükseltti. Avrupa kıtası şu günlerde “Mülteciler, Hoşgeldiniz” sloganlarıyla sokağa çıkan halkların dayanışma gösterilerine sahne oluyor.

Bizler de hangi etnik kimlikten veya inançtan olursa olsun, Türkiye’ye sığınan tüm mültecilerin Türkiye yurttaşlarıyla eşit haklara sahip olmaları ve insanca bir yaşam sürebilmeleri için mücadele etmek zorundayız. Suriye’den ve diğer ülkelerden mültecilerin trajedisine seyirci kalamayız.
Sığınmacılara mülteci statüsünün tanınması, koşullarının düzeltilmesi, geri gönderilmelerinin engellenmesi ve ırkçı saldırıların durdurulması için çok daha kitlesel bir kampanya inşa etmemiz gerekiyor.
Bu çerçevede, sığınmacılara insanca yaşam ve çalışma koşullarının sağlanması, ölümlerin ve ayrımcılıkların son bulmasını isteyen tüm sivil toplum kuruluşlarını ve aktivistleri bir araya gelmeye, atılacak ortak adımları konuşmaya, acil bir eylem planı yapıp birlikte harekete geçmeye çağırıyoruz. Bu amaçla 10 Eylül, Perşembe günü Kadıköy’de düzenleyeceğimizforum konuya ilgi duyan herkese açıktır.
Aktivistler Forumu’nun ardından,12 Eylül Cumartesi günü Avrupa çapında eş zamanlı olarak “Mülteciler, Hoşgeldiniz” adı altında gerçekleşecek olan mültecilerle dayanışma eylemleri çerçevesinde, Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Bu etkinlik için ilgi duyan tüm sivil oluşum ve inisiyatiflerle işbirliğine hazırız.
Forum: Birlikte mücadele perspektifleri
Tarih: 10 Eylül 2015, Perşembe
Saat: 19.00
Yer: Kadıköy (toplantı yeri en kısa sürede web sitemizde bildirilecek)
Facebook Etkinlik Sayfası: https://goo.gl/UuIYTz
Uluslararası Dayanışma Yürüyüşü –
Sınırlar Açılsın: Mülteciler, Hoşgeldiniz!
Tarih: 12 Eylül 2015, Cumartesi
Saat: 17.30
Yer: Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na, İstanbul
Facebook Etkinlik Sayfası: https://goo.gl/z4v5aO
Durde Platformu
İletişim için: 0534-281 5659

Yorumlar kapatıldı.