İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul Valisi Şahin’den “Adalar” Sözü

“Adalar’a giriş ücretli olsun” önerisiyle gündeme gelen güvenlik ve asayiş sıkıntısın çözümü için bir platform oluşturuldu. Platform adına CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Nurhan Çetinkaya ile Türkiye Hahambaşılığı Danışmanı Yaşar Bildirci’den oluşan heyet, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile görüştü. İstanbul Valiliği’nde gerçekleşen toplantıya İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da katıldı. … Doğan şöyle dedi: “Tüm bu yaşananlardan dolayı çok sayıda şikayet alıyoruz. Adalar, burada yaşayan insanların çocuklarıyla birlikte güven içinde yaz aylarını geçirdikleri bir yer konumundan hızla uzaklaşıyor. İnsanlar özellikle çocuklarının güvenliğinden endişeli. Bunun için yıllardır Adalar’da yaşayanlar artık alternatif yazlık arayışına giriştiler. Türkiye’nin bir zenginliği olarak gördüğümüz Adalar’ın sosyolojik yapısı büyük tehdit altında. Bir an önce önlem alınmasını istiyoruz” dedi. İstanbul Valisi Şahin de Adalar’daki güvenlik sıkıntısından haberdar olduğunu, güvenlik güçlerinin sayısı konusunda bir sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Konuyla ilgileneceği sözünü veren Şahin, belediyenin hizmet alanına giren kontrolsüz elektrikli bisiklet kullanımı, çevre sağlığı gibi sıkıntılardan da haberdar olduğunu dile getirdi.

***
İstanbul – İstanbul’un Adalar ilçesinde son dönemlerde yaşanan güvenlik ve asayiş sorunlarının çözümü için İstanbul Valisi Vasip Şahin söz verdi.
Son olarak “Adalar’a giriş ücretli olsun” önerisiyle gündeme gelen güvenlik ve asayiş sıkıntısın çözümü için bir platform oluşturuldu. Platform adına CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Nurhan Çetinkaya ile Türkiye Hahambaşılığı Danışmanı Yaşar Bildirci’den oluşan heyet, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile görüştü. İstanbul Valiliği’nde gerçekleşen toplantıya İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan da katıldı.
Heyet adına konuşan Doğan, özellikle hafta sonları on binlerce kişinin Adalar’a geldiğini ve gelen kişilerin eskiden olduğu gibi tek iskeleden değil farklı iskelelerden giriş yaptığını, bunun da büyük bir güvenlik zafiyeti oluştuğunu aktardı.
ALKOL VE UYUŞTURUCU
Vatandaşların Adalar’ı ziyaret etme hakkının kısıtlanamayacağını ancak özellikle polis sayısının yetersiz olmasından kaynaklı sorunlar yaşandığını belirten Doğan, ulaşım imkanlarının da sınırlı olmasından dolayı çok sayıda kişinin geceleri cami avlularında ve sokaklarda sabahladığını iletti.
Doğan, alkollü ve kontrolsüz kişilerin yarattığı güvenlik zafiyetinin yanı sıra gençler arasında uyuşturucu satışı ve kullanımının arttığını da ifade ederek bu konuda Adalar halkının endişelerini paylaştı.
SOSYOLOJİK YAPI TEHDİT ALTINDA
Hırsızlık olaylarında yaşanan artışa da dikkat çeken Doğan şöyle dedi:
“Tüm bu yaşananlardan dolayı çok sayıda şikayet alıyoruz. Adalar, burada yaşayan insanların çocuklarıyla birlikte güven içinde yaz aylarını geçirdikleri bir yer konumundan hızla uzaklaşıyor. İnsanlar özellikle çocuklarının güvenliğinden endişeli. Bunun için yıllardır Adalar’da yaşayanlar artık alternatif yazlık arayışına giriştiler. Türkiye’nin bir zenginliği olarak gördüğümüz Adalar’ın sosyolojik yapısı büyük tehdit altında. Bir an önce önlem alınmasını istiyoruz” dedi.
İstanbul Valisi Şahin de Adalar’daki güvenlik sıkıntısından haberdar olduğunu, güvenlik güçlerinin sayısı konusunda bir sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Konuyla ilgileneceği sözünü veren Şahin, belediyenin hizmet alanına giren kontrolsüz elektrikli bisiklet kullanımı, çevre sağlığı gibi sıkıntılardan da haberdar olduğunu dile getirdi.
İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan da yaşanan sorunları not ederek güvenlik açığı konusunda Adalar İlçe Emniyet Müdürü ile görüşeceğini söyledi.
ADALAR S.O.S VERİYOR
Çok eski dönemlerden beri yerleşimin olduğu Prenses Adaları, İstanbul’a en yakın tatil bölgesi. Yaklaşık 20 bin nüfus barındırıyor. Yaz aylarında 100 bine çıkan nüfus, günübirlik ziyaretçilerin de gelmesiyle birlikte 150 bini buluyor. İlçedeki kamu olanakları bu kadar nüfusa hizmet vermekte yetersiz kalıyor.
İskele sayısının artması ve güvenlik güçlerinin de yetersiz olmasından kaynaklı kontrolsüz olarak dışarıdan Adalara gelen onbinlerce kişi çok ciddi güvenlik sıkıntısı oluşturuyor. Adalar sakinleri özellikle uyuşturucu ve alkol kullanımının yoğun olmasından dolayı güvenlik endişesi yaşıyor. Geç saatlere kadar Adalar’da zaman geçiren kişilerin gece cami avlularında ve sokaklarda uyuması da Adalar sakinlerinin şikayetleri arasında.
Adalar’daki güvenlik sıkıntısı bölgenin sosyolojik yapısını ve tarihsel dokusunu da tehdit ediyor.
Adalar’daki güvenlik sıkıntısı son olarak bir grup Adalar sakininin internette başlattığı “Adalar’a giriş ücretli olsun” önerisiyle gündeme gelmişti.
Selina DOĞAN İletişim [selinadoganbasin@gmail.com]

Yorumlar kapatıldı.