İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uzlaşma Zemini Kayboluyor, Tüm Siyasetçiler Barış İçin Daha Aktif Rol Almalı

Suruç’taki bombalı katliamın ardından önceki gün protesto yürüyüşüne katılan CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, bugün de olayda yaşamını yitiren Nazegül Boyraz’ın cenaze törenine katıldı. Türkiye’nin giderek bir şiddet sarmalına girdiğini ve uzlaşma zemininin kaybolmak üzere olduğuna dikkat çeken Doğan, tüm siyasetçilerin barış için daha aktif rol oynamasını istedi. Doğan’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

UZLAŞMA ZEMİNİ KAYBOLUYOR,
TÜM SİYASETÇİLER BARIŞ İÇİN DAHA AKTİF ROL ALMALI
Türkiye, sonu öngörülemeyen bir şiddet sarmalı içine girdi. İktidarını nasıl paylaşmayacağına dair türlü formüller dışında hiçbir şeye kafa yormayan ve çözüm üretmeyen basiretsiz hükümet, bu şiddetin en önemli sorumlularından biridir.
Önce ormanlar yandı. Cizre çayır cayır yanarken iktidar, günlerce yangını seyretti. Yangın şehirlere sıçradı. Suruç’ta tek amaçları insanlık düşmanlarından temizlenen Kobani’ye kütüphane yapmak ve çocuklara oyuncak götürmek olan gençlerimiz bombayla katledildi.
Bombanın parçaları henüz sokaklardan temizlenmeden Adıyaman’dan çatışma haberi geldi, bir asker yaşamını yitirdi. Bugün de kötü haber Ceylanpınar’dan geldi, iki polis başlarından vurularak öldürüldü.
Suruç’taki katliamın ardından önceki gün İstiklal Caddesi’nde yapılan yürüyüşe katılmıştım. Bugün de katliamda yaşamını yitiren Nazegül Boyraz’ın Maltepe’de yapılan cenaze törenine partimizin diğer milletvekilleriyle birlikte katıldım. Ailenin feryadına dayanmak gerçekten güçtü. Yükselen çığlıklar, siyasetçi olarak sorumluluğumuzu bir kere daha hem de çok yakıcı olarak anımsattı.
Hükümet seçim sonuçlarının gereğini bir an evvel yerine getirmelidir. Acıların, toplumsal travmalara nasıl dönüştüğünü, dönüşmekle kalmayıp gelecek nesillerin yaşamlarını da ipotek altına alıp karartığını en yakından bilen biriyim. Bu nedenle yeni kurulacak hükümetin ivedi işlerinden biridir çözüm sürecidir.Partimizin programında da yer aldığı üzere çözüm sürecinin TBMM’de şeffaf bir şekilde ve zaman kaybetmeksizin somut adımlar atılarak yürütülmesi hayati bir sorumluluk olarak önümüzde durmaktadır.
Yine aynı şekilde IŞİD’e karşı etkin bir mücadele yürütmeli ve Türkiye’deki farklı kimlik, inanç ve demokratik kurumlar üzerindeki potansiyel IŞİD tehdidi kalıcı bir şekilde bertaraf edilmelidir. Aksi takdirde uzlaşma zemini tamamen ortadan kalkacaktır.
Türkiye, birilerinin iktidarını devam ettirebilme hırsı yüzünden büyük bir fırsatı harcamak üzere. Siyasi belirsizlik, şiddetin daha da yükselmesine neden oluyor ve şiddet şiddeti doğuruyor. 
Dilerim ki bu topraklar bir daha o tarifsiz acıları yaşamasın. Bunun için en başta biz siyasetçilerin aktif bir rol alması önemlidir.
Selina Doğan
CHP İstanbul Milletvekili
Bilgi ve iletişim için:
İnan Gedik

535 5441663

Yorumlar kapatıldı.