İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Müslüman ve Hristiyanlar iftarda buluştu

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde, 3 bine yakın Müslüman ve Hristiyan vatandaş, iftar sofrasında bir araya gelerek birlikte dua etti. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen iftara katılan 3 bine yakın vatandaşa tas kebabı, pilav, mercimek çorbası ve tulumba tatlısı ikram edildi. İlçe Müftüsü Haydar Hüyük’ün okuduğu duanın ardından ilahi dinletisi ve sema gösterisi yapıldı. (!!! HYETERT)

Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede hem Müslüman hem Hristiyan hem de diğer mezheplerden çok sayıda vatandaşın yaşadığını söyledi.
Birçok farklı kültürün Gökçeada’da birlikte yaşadığını belirten Gürel, “Biz burada hep beraberiz. Bu Gökçeada’nın da bir ayrıcalığı bize göre. Tabi bu bizim başka yerlere de örnek olmasını istediğimiz bir ayrıcalık. Bu sadece bir iftar vesilesiyle oluşmuş bir birliktelik değil, adadaki hayatın her aşamasında, sosyal hayatımızın her aşamasında bunu görüyoruz. Bu Gökçeada için çok güzel bir şeydir. Bu ortamı da karşılıklı hoşgörü sağlamaktadır. Biz bunun için tüm halkımıza Türk, Rum, Sünni, Alevi herkese bu birlikteliğe sağladıkları katkı nedeniyle teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Yemeğe, Gökçeada Metropoliti Krilyos Yorgi Dragun ve ada protokolü ile şehit ve gazi yakınları, Kıbrıs ve Kore gazileri ile vatandaşlar katıldı.

Yorumlar kapatıldı.