İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Sahibinden satılık kilise’ Meclis gündeminde

Geçtiğimiz günlerde Mardin Artuklu’da Süryani Kilisesi’nin, Bursa Mudanya’da ise Rum kilisesinin, tapu sahipleri tarafından satışa çıkartılması Meclis gündemine taşındı. HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Kültür ve Turizm Bakanlı Ömer Çelik’in yanıtlaması için verdiği soru önergesinde ‘tedbir alacak mısınız’ diye sordu.

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik’in yanıtlaması talebiyle yazılı soru önergesi verdi.
Her iki kilisenin satışta olduğuna dikkat çekilen önergede şu sorular soruldu,
 1. Söz konusu kiliselerin basına yansıdığı üzere internet üzerinden satışa çıkarıldığına ilişkin bilginiz var mıdır? Var ise bu ve benzer vakıalara ilişkin karşı ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz?
2. Adı geçen iki kilisenin tapularının şahıslara geçtiği iddiaları doğru mudur? Doğruysa nasıl ve hangi şartlarda bu kiliselerin tapuları söz konusu şahıslara geçmiştir?
3. Bakanlığınızın tarihi varlıkları korumak, geliştirmek, yaşatmak ve bir sonraki kuşaklara aktarılmasını sağlamak gibi görevleri olmasına karşın bakanlığınızın bu tarihi yapıların korunması noktasında sergilediği ihmalkar tutumun gerekçesi nedir?
4. Hıristiyanlığın kutsal ibadet yerleri olan kiliselerin şahıslarca satışa çıkarılması girişimlerinin Hıristiyan yurttaşlarımızı rencide eden bir durum olduğundan hareketle, Hıristiyan yurttaşlarımızın karşı karşıya bırakıldığı bu ve benzer muhteviyattaki sorunlara ilişkin Bakanlığınızın ne gibi planlamaları vardır? Başkaca ne gibi planlama ve uygulamalarınız olacaktır?
5. Söz konusu kiliselerde olduğu gibi, farklı sebeplerden dolayı Süryani, Ermeni ve Rumlar’a ait olan ve tapusu Hazine veya şahıslar adına geçmiş yüzlerce kilise veya tarihi yapıları tekrar esas sahiplerine iade etmeyi düşünüyor musunuz? (HABER MERKEZİ)

Yorumlar kapatıldı.