İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AİHM’den önemli Yukarı Karabağ kararı

AİHM Büyük Dairesi, Dağlık Karabağ savaşı sırasında evini terk eden bir Ermeni’nin yaptığı başvuruda Azerbaycan’ı haksız buldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Büyük Dairesi, Yukarı  Karabağ savaşı sırasında Azerbaycan’daki evini terk etmek zorunda kalan bir  Ermeninin açtığı davada, Azerbaycan’ın “insan hakları ihlalinde bulunduğuna”  hükmetti. (Mahkum edilen Ermenistan mı, Azerbaycan mı, yoksa ikisi de mi? anlayamadık. HYETERT)
AİHM kararında, Azerbaycan’ın, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin  mal ve mülkiyetin korunması ile ilgili 1. protokolün 1. maddesi, özel ve aile  yaşamına saygı ile ilgili 8. maddesi ile etkili başvuru hakkı ile ilgili 13  maddesini ihlal ettiği” bildirildi.

AİHM, tazminat kararını ileri bir tarihte vereceğini açıkladı.
Başvuru sahibi Minas Sarkisyan, savaştan sonra Azerbaycan’ın Shahumyan  bölgesinde Gülistan köyündeki evine ve topraklarına dönüşünün engellendiği  gerekçesiyle 2006 yılında Azerbaycan aleyhine şikayette bulunmuştu.
Kararda, başvuruyu yapan Minas Sarkisyan’ın 2009 yılında vefat ettiği,  başvuruyu iki çocuğunun sürdürdüğü bildirildi.
AİHM tarafından ilk olarak 2006 yılında ele alınan davanın, “hukuki  açıdan karışık” olması itibarıyla 11 Mart 2010’da büyük daire tarafından  görülmesi kararlaştırılmıştı.
Ermenistan’ın davaya müdahil olmasının ardından ilk duruşma 15 Eylül  2010’da düzenlenmişti. Büyük daire, 14 Aralık 2011’de davanın incelenmeye  alınmasını kararlaştırmış ve 5 Şubat 2014’te ikinci bir duruşma düzenleyerek  tarafların görüşlerini dinlemişti.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: