İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni TBMM’nin renkleri: Roman, Ermeni ve Süryani adaylar Meclis’te

2015 milletvekili seçimleri Türkiye tarihinin en renkli Meclis’lerinden birini oluşturdu. Meclis’e ilk defa Roman bir adayın yanısıra AKP, CHP ve HDP’den seçilen Ermeni adaylar da yeni dönemde TBMM’de yer alacak. HDP’nin Süryani milletvekili de Meclis’in yeni dönemdeki renklerinden olacak… Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir Roman aday Özcan Purçu TBMM’de yer aldı. Bu dönemde TBMM’de temsil edilen 4 partinin 3’ünde Ermeni adaylar yer aldı. HDP’den Garo Paylan, CHP’den Seline Özuzun Doğan ve AKP’den Markar Esayan Meclis sıralarında demokrasiye katkı sunacak. Bu dönemde Süryanilerin sesi HDP Mardin Milletvekili Erol Dora da TBMM’de yankılanacak.

***
2015 milletvekili seçimleri Türkiye tarihinin en renkli Meclis’lerinden birini oluşturdu. Meclis’e ilk defa Roman bir adayın yanısıra AKP, CHP ve HDP’den seçilen Ermeni adaylar da yeni dönemde TBMM’de yer alacak. HDP’nin Süryani milletvekili de Meclis’in yeni dönemdeki renklerinden olacak.
RADİKAL – 7 Haziran 2015 milletvekili seçimleri sonucunda yeni dönemde TBMM’de 4 partili bir yapı oluştu.
AKP , CHP , MHP ve HDP’den oluşan Meclis’te CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu bir ilki gerçekleştirdi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir Roman aday TBMM’de yer aldı. Oy kullanma işleminin ardından açıklama yapan Purçu, tarihi bir günü yaşadıklarını belirterek, “ Türkiye ’de ilk defa Roman etnik kimlikli bir milletvekili Meclis’te olacak. Roman kardeşlerimizin sözcüsü olacak. Bu demokrasi açısından çok önemli. İlk defa demokrasiyi gerçek anlamda yaşamış olacağız” dedi.
Bu dönemde TBMM’de temsil edilen 4 partinin 3’ünde Ermeni adaylar yer aldı. HDP’den Garo Paylan, CHP’den Seline Özuzun Doğan ve AKP’den Markar Esayan Meclis sıralarında demokrasiye katkı sunacak.
Bu dönemde Süryanilerin sesi HDP Mardin Milletvekili Erol Dora da TBMM’de yankılanacak.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: