İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kayıp eyleminde 90’lı yılları hatırlatan tiyatro

Kayıp eyleminde 90’lı yılları anımsatan bir tiyatro gösterimi yapıldı. TOV tiyatro grubunca yapılan tiyatro 90’lı yıllarda kaybedilenler canlandırıldı… Gülistan Caddesinde her hafta Cumartesi günü saat 12.00’da İnsan Hakları Derneği’nin Kayıp yakınlarıyla düzenlediği? Kayıplar bulunsun, Failler yargılansın’ eylemleri 320’inci haftasına girdi. Burada yapılan açıklamada, “Geçen yüzlerce haftada olduğu gibi yine yılmadan alanlardayız. Yüz yıldır bölgede yaşayan halklara eziyet eden bu faşist mekanizma artık durmalıdır. Tam yüzyıl önce Ermeni soykırımıyla halkları öğütmeye başlayan bu zalim çark son çeyrek yüzyıldır bölge halklarını kasıp kavurdu. Yüzlerce kayıp, binlerce faili meçhul cinayet bıraktı ardından. Ve biz bölgede yaşayan halklar bugün daha iyi biliyoruz ki eğer yüzyıl önce katledilen Ermeni ve diğer gayri Müslim halklara sahip çıksaydık bugün aynı faşist sistemin kurbanı olmayacaktık.

***
Kayıp eyleminde 90’lı yılları anımsatan bir tiyatro gösterimi yapıldı. TOV tiyatro grubunca yapılan tiyatro 90’lı yıllarda kaybedilenler canlandırıldı. Tiyatro gösteriminde Cumartesi anneleri gözyaşlarını tutamadı.
YILMADAN ALANLARDAYIZ
Gülistan Caddesinde her hafta Cumartesi günü saat 12.00’da İnsan Hakları Derneği’nin Kayıp yakınlarıyla düzenlediği? Kayıplar bulunsun, Failler yargılansın’ eylemleri 320’inci haftasına girdi. Burada yapılan açıklamada, “Geçen yüzlerce haftada olduğu gibi yine yılmadan alanlardayız. Yüz yıldır bölgede yaşayan halklara eziyet eden bu faşist mekanizma artık durmalıdır. Tam yüzyıl önce Ermeni soykırımıyla halkları öğütmeye başlayan bu zalim çark son çeyrek yüzyıldır bölge halklarını kasıp kavurdu. Yüzlerce kayıp, binlerce faili meçhul cinayet bıraktı ardından. Ve biz bölgede yaşayan halklar bugün daha iyi biliyoruz ki eğer yüzyıl önce katledilen Ermeni ve diğer gayri Müslim halklara sahip çıksaydık bugün aynı faşist sistemin kurbanı olmayacaktık.
“TÜRKİYE ARTIK GEÇMİŞİYLE YÜZLEŞMELİDİR”
Türkiye geçmişiyle yüzleştiği gibi cezasızlık politikasını da terk etmelidir. Hem geçmişle yüzleşmek hem de cezasızlığın sona erdirilmesi için hakikat komisyonları gereklidir. İnanıyoruz ki 1915’ten başlayarak cumhuriyet tarihi boyunca yaşanmış olayları araştıracak bu hakikat komisyonları, 90’lı yıllarda işlenen binlerce faili meçhul cinayeti de açığa çıkarabilecektir. Ancak anlaşılmaktadır ki, siyasal iktidarın hakikat komisyonlarını kurmaya cesareti bulanmamaktadır. Türkiye’nin artık bu gerçeği kavraması ve bu siyasal iktidarın da ötekiler gibi iktidar gücünü kullanan baskıcı bir mekanizmaya dönüştüğünü ve otoriterleştiğini anlaması gerekmektedir.
“AKLINIZI BAŞINIZA DEVŞİRİN”
Bizim için bir umut tomurcuğu olan çözüm süreci Dolmabahçe deklarasyonu ve Newroz’da okunan mektup bizi sevindirip barış umutlarımızı güçlendirdi. Buna karşı Cumhurbaşkanının son dönemdeki açıklamaları, TSK’nın siyasi söylemleri ve Mardin’de valinin izni ile operasyonlar düzenlenmesi, son olarak Dağlıca’daki çatışmalar bizi karamsarlığa sürüklüyor. Şunu açık ve net bir şekilde belirtmek gerekiyor, aklınızı başınıza devşirin. 90’lı yılları ne siz taşıyabilirsiniz bir daha ne de bu halk buna müsaade eder. Biz İnsan Hakları Savunucuları barışın, adaletin savunucuları insan onuruna yaraşır bir yaşamın en sadık savunucuları olarak iki elimiz yakanızdadır bilesiniz” denildi. (Fırat Turğut

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: