İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya hep Ermeni meselesini kaşıyor

Yalçın Bayer
Son bir-iki yıldır Almanya’da Ermeni soykırım iddialarının özellikle 2015-2016 döneminde eğitim müfredatına alınmasına ve resmen okutulmasına ilişkin yoğun çalışmalar yapıyor…” “Bu amaçla tarih öğretmenlerine yönelik olarak Ermeni iddialarının okullarda nasıl okutulması gerektiğine dair kitaplar hazırlanıyor”. Bu kitaplarda; – ‘Ermeni soykırımı’nın genel olarak Holokost’a ilişkin dersler bağlamında okutulması, – Türk öğrenciler ve velilerden gelecek tepkilere hazırlıklı olunması ve karşı konulması, – Türkiye’nin karşı tezlerine rağmen ‘Ermeni soykırımının gerçekliğinin öğrencilere öğretilmesine ilişkin telkinler ve tavsiyelerde bulunulmaktadır..

***
1915 Ermeni soykırımı unutulmuş bir jenosit mi? Osmanlı İmparatorluğu çokuluslu bir model karakter mi? Atatürk’ten bu yana Türkiye bir Batı Avrupa devleti mi?
“ALMANYA, son bir-iki yıldır Almanya’da Ermeni soykırım iddialarının özellikle 2015-2016 döneminde eğitim müfredatına alınmasına ve resmen okutulmasına ilişkin yoğun çalışmalar yapıyor.”
Bunu söyleyen, adının yazılmasını istemeyen Almanya’da Türk bir öğretim üyesi… “Bu amaçla tarih öğretmenlerine yönelik olarak Ermeni iddialarının okullarda nasıl okutulması gerektiğine dair kitaplar hazırlanıyor” diyor.
Anlatımına göre bu kitaplarda;
– ‘Ermeni soykırımı’nın genel olarak Holokost’a ilişkin dersler bağlamında okutulması,
– Türk öğrenciler ve velilerden gelecek tepkilere hazırlıklı olunması ve karşı konulması,
– Türkiye’nin karşı tezlerine rağmen ‘Ermeni soykırımının gerçekliğinin öğrencilere öğretilmesi’ne ilişkin telkinler ve tavsiyelerde bulunulmaktadır.
Benzer amaçlarla hazırlanan makalelerde;
– ‘Ermeni soykırımının’ nasıl öğretileceği,
– Ayrıca 1915 olayları bağlamında Sayın Cumhurbaşkanımızı ‘inkârcı’ olarak gösteren bir karikatürün derste öğrencilere sunulması ve bununla ilgili olarak çalışma yaptırılması tavsiye edilmektedir.
Yine öğretmenlere yönelik olarak ‘Ermeni soykırımının’ nasıl öğretileceğine dair eğitim programları düzenleniyor.
Bu programlarda diğer hususların yanı sıra;
– Bir Ermeni kültür derneğinin Ermeni soykırımı konusunda düzenleyeceği etkinliğe Türk Büyükelçiliği ve başka kurumlardan gelecek tepkilere nasıl karşı konulacağına ilişkin dersler veriliyor.
Lise bitirme sınavlarına Ermeni iddialarına ilişkin sorular yerleştiriliyor. Bu sorular arasında şunlar bulunuyor: 1915 Ermeni soykırımı unutulmuş bir jenosit mi? Osmanlı İmparatorluğu çokuluslu bir model karakter mi? Atatürk’ten bu yana Türkiye bir Batı Avrupa devleti mi?”
Tehcir sırasında o zamanki Alman komutanlar ne yaptı acaba?
Yalçın Bayer – Hürriyet

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: