İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD eyaletinden Ermeni Soykırımı kararı / Հարաւային Տաքոթան Կը Դառնայ Հայոց Ցեղասպանութիւնը Ճանչցող 43րդ Նահանգը

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber
 ABD eyaletinden Ermeni Soykırımı kararı Amerika Birleşik Devletleri’nde 1915 Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan eyalet sayısı 43’e yükseldi. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Güney Dakota Eyaleti Temsilciler Meclisi, 1915 Ermeni Soykırımı’na ilişkin sunulan tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti.  

28 çağrıcı tarafından Güney Dakota Temsilciler Meclisi’ne sunulan ve dün yapılan oylamada, 51 kabul ve 17 ret oyu ile kabul edilen tasarıyla, ABD’de 1915 Ermeni Soykırımı’nı resmen tanıyan eyalet sayısı 43’e yükseldi. Amerika’da yayımlanan Asbarez gazetesinin haberine göre, 1915 Soykırımı’nın inkârının açık bir dille kınandığı tasarıda, okullarda Ermeni Soykırımı konusunda eğitim verilmesinin teşvik edilmesi yönünde çağrıda bulunuldu. Tasarıda ayrıca, Rum ve Süryani soykırımlarının da incelendiği kaydedildi. Tasarıda, Güney Dakota’nın 2015 yılını, “1915-1923 tarihleri arasında gerçekleştirilen Ermeni Soykırımı’nın başlangıcının yüzüncü yıldönümü” olarak tanıdığı belirtildi. Tasarıda, ABD Kongresi ve ABD Başkanı Barack Obama’ya çağrıda bulunularak, kendi tarihi yurtlarında vahşi uygulamalara maruz kalan Ermeni, Rum ve diğer Hıristiyanların uğradığı soykırım konusunda tarihsel gerçeğin resmen tanınması, bir kez daha teyit edilmesi, adil, istikrarlı ve sağlam bir şekilde Ermeni-Türk ilişkilerinin tesis edilmesi için çalışılması talep edildi. Temsilciler Meclisi üyesi Steve Hickey tarafından kaleme alınan ve kabul edilen tasarıda ayrıca, Türkiye’ye soykırım gerçeğiyle yüzleşme çağrısında bulunulurken, adil çözüm yönünde çaba sarf etmesi tavsiye edildi.

Kaynak ==> http://www.demokrathaber.net/dunya/abd-eyaletinden-ermeni-soykirimi-karari-h45463.html
Demokrat Haber

Հարաւային Տաքոթան Կը Դառնայ Հայոց Ցեղասպանութիւնը Ճանչցող 43րդ Նահանգը

ՓԻԵՌ, Հարաւային Տաքոթա.- Հինգշաբթի, 26 Փետրուարին, Հարաւային Տաքոթայի Ներկայացուցիչներու տունը 51 թեր, 17 դէմ քուէով վաւերացուց Հայոց Ցեղասպանութիւնը ճանչցող բանաձեւ մը՝ դառնալով Ամերիկայի 43րդ նահանգը, որ ճանչցաւ է մարդկութեան դէմ այս մեծ յանցագործութիւնը:
28 հովանաւորներով ճամբայ ելած բանաձեւը կոչ կ՛ուղղէ արդար լուծում տալու Հայոց Ցեղասպանութեան հարցին, կը դատապարտէ ուրացումը եւ կը խրախուսէ Հարաւային Տաքոթայի դպրոցներուն մէջ Հայոց Ցեղասպանութեան մասին դասաւանդումը: Բանաձյեւը նաեւ կ՛ակնարկէ յոյներու եւ ասորիներու ցեղասպանութեան:
Բանաձեւը 2015ը կը հռչակէ Հայոց Ցեղասպանութեան Յիշատակութեան տարի եւ կոչ կ՛ուղղէ Միացեալ Նահանգներու Քոնկրեսին եւ նախագահին պաշտօնապէս ճանչնալու Հայոց Ցեղասպանութիւնը:

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: