İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hakan Taş, ”Ermeni soykırımı tanınmalıdır!”

Alman SOL PARTİ/DIE LINKE Berlin Parlamentosu milletvekili, iç politika, katılım ve politik göçmenler sözcüsü Hakan Taş Ermeni soykırımın yüzüncü yılın ilişkin yaptığı açıklama “Türkiye Ermeni Soykırımını tanımalıdır” dedi. 24 Nisan’ın olayın 100. yılı olduğunu anımsatan Taş açıklamasında “yüzbinlerce insanın zorla göçe zorlanması zaten insanlık suçudur, 1915 de gerçekleştirilen tehcir ile bu insanları ölüme gitmesi önceden kabul edilmiş demektir” dedi.

Sol Parti milletvekili açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Belgelerden açıkça görüldüğü üzere sadece Doğu Anadolu’da yaşayan Ermeniler zoraki göç ettirilmiş değil, Osmanlı’nın büyük kentlerinde yaşayan Ermeni önderler de bu göçe dahil edilmişlerdir. Bu da, Ermenilere karşı sistemli bir harekâtın söz konusu olduğunu göstermektedir. “
Türkiye hükümetlerinin ortaya sürdüğü karşı gerekçelerin en ufak bir sorumluluk alınmamasının göstergesi olduğunu belirten Taş: “Kuşkusuz Cumhuriyet hükümetlerinin bu olayda hiçbir suçu yoktur, ancak tarihsel sorumluluğu vardır. Tarih kitaplarında haklı olarak Osmanlı’nın olumlu yönleri sürekli övülmektedir. Ancak, tarihin sadece işimize gelen yanlarını anlatmak yanlıştır”, dedi.
Hakan Taş açıklamasını şöyle tamamladı: “Soykırımın 100cü yılında bunu kabul etmek, iki ülke ve iki halk arasında yeni, dostça bir çağın yolunu açmak olacaktır.”
ha-ber.com

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: