İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni Yanlısı Vekiller Türkiye Karşıtı Tasarı İçin Yeterli İmzayı Toplayamadı

Turkishny.com
24 Şubat Salı günü ABD Kongresi’nin Temsilciler Meclisi kanadına sunulacağı duyurulan sözde Ermeni soykırımı kanun tasarısı, “önümüzdeki haftalarda” sunulmak üzere ertelendi.Kongre Üyeleri Robert J Dold (Cumhuriyetçi – Illinois), Adam B. Schiff (Demokrat – California), David Valadao (Cumhuriyeti California) ve Frank Pallone (Demokrat – New Jersey) tarafından Temsilciler Meclisi’ne sunulmak üzere bir süredir Kongre’de destek aranan sözde Ermeni soykırımı kanun tasarısı, büyük ihtimalle yeterli desteğe ulaşamadığı için meclise sunulamadı.

Tasarıyı olabildiğince fazla imzayla meclise sunmak isteyen Ermeni yanlısı politikacılar, ABD Kongresi’nde dolaştırdıkları bir mektupla Kongre üyelerini Türkiye aleyhtarı tasarıya sponsor olmaya davet ediyorlardı.
Osmanlı Devleti hükümetinin 20. asrın ilk soykırımını gerçekleştirmekle itham edildiği mektupta 1915’ten 1923’e uzanan dönemde 1,5 milyon Ermeninin sözde soykırım sonucu hayatını kaybettiği şeklindeki yalan propaganda tekrar edilerek Ermeni iddialarına delil olarak dönemin Amerikan gazetelerinde çıkan haberler ve o devirdeki Amerikalı diplomatların açıklamaları gösteriliyor.
1919’da ABD Kongresi’nin de geçirdiği bir yasayla 1915 olaylarından sonra hayatta kalan Ermenilere yardım ulaştırılmasına olanak sağladığı hatırlatılan mektupta Ermenilerin 100 yıldır adalet arayışı içerisinde oldukları vurgulanarak Türkiye karşıtı soykırım iddialarının uluslararası toplum tarafından tanındığı ileri sürülüyor.
Türk hükümetinin de Ermeni tarih tezlerini reddediyor olması nedeniyle hedef gösterildiği mektupta ABD’de 42 eyaletin ve NATO müttefiği 11 memleketin soykırım iddialarını tanımış olduğuna gönderme yapılıyor.
Kongre Üyeleri Robert J Dold, Adam B. Schiff, David Valadao ve Frank Pallone bir önceki kongrede H.Res.227 nolu bir Ermeni tasarısı sunmuşlardı. Ermeni yanlısı vekillerin, daha önce sunulan tasarının bir benzeri olduğu ifade edilen Ermeni tasarısı için Kongre’de lobi yapmaya devam ettikleri ifade ediliyor.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: