İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Vatikan, Grigor Narekatsi’yi «Evrensel Kilise rahibi» mertebesine yükseltti

Vatikan, Ermeni Ortaçağ düşün dünyasının zirvesi Grigor Narekatsi’ye (Narekalı Grigor, 951-1003) «Evrensel Kilise rahibi» mertebesini verdi. Vatikan Radyosunun verdiği bilgiye göre; Papa Franciscus I, Vatikan Doğu Kilisesleri  Konsili Bşk. Kardinal Algelo Amato’yla özel görüşmesi  sonrasında Doğu Kiliseleri Konsili Kardinalleri ve Piskoposlar Genel Meclisi, Ermeni Ortaçağ ruhanisi, Teolog, şair, müzisyen ve felsefeci Kutsal Grigor Narekatsi’yi «Evrensel Kilise rahibi» mertebesinin verilmesi kararını onayladı.

Narekalı Grigor, Ermeni edebiyatında Rönesansın kurucusu kabul edilmektedir. Başyapıtı olan Tragedya Dinanı, halk arasında NAREK olarak anılmaktadır.
Yapıtları ve eserlerine dair az şey bilinmektedir. Van Gölü güney sahilindeki Rştunu kazası Narek köyünde 951 yılında dünyaya geldiği bilinmektedir. Küçük yaşta köyündeki Narek manastırında Nareka’lı Anania’dan ders gördü.
Eğitimi sonrasında gözetmen rahipliğe atandı ve Narek adını aldı. 1003 yılında ebediyete intikal eden Narekalı Grigor’un mezarı çok uzun bir süre yöre Ermenilerinin hac mekanıydı.
Ermenistandan haberler – NEWS.am

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: