İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni diyasporası düşman değil

Okan Konuralp
Davutoğlu, “Ermenilerin yaşadığı acıyı hissediyoruz. Biz acılar ve özgürlükler arasında bir hiyerarşi yaratılmasını da arzu etmiyoruz. Biz Ermeni diyasporasını da kesinlikle düşman diyaspora olarak görmüyoruz” dedi. Davutoğlu, Çanakkale Savaşları’nın 100. yıl anmasının, Ermeni Tehcir Genelgesi’nin yayınlandığı 24 Nisan 1915’in 100. yıldönümünde yapılmasına ilişkin sorulara da yanıt verdi. Davutoğlu, “Biz 18 Mart’ta anıyorduk. Ancak karşı saflarımız, Anzaklar 24 Mart’ta anıyor Çanakkale’yi. Biz 100. yılı birlikte anmak için bu tarihi seçtik. Biz Ermeni Diyasporası’nı da kesinlikle düşman diyaspora olarak görmüyoruz.

***
Başbakan Ahmet Davutoğlu, gayrimüslim kanaat önderleriyle önceki gün bir araya geldiği, yaklaşık 4 saat süren akşam yemeğinde, Türkiye-Ermenistan ilişkilerini Ermeni Tehciri’nin 100. yılına atıfla değerlendirdi.
Davutoğlu, “Ermenilerin yaşadığı acıyı hissediyoruz. Biz acılar ve özgürlükler arasında bir hiyerarşi yaratılmasını da arzu etmiyoruz. Biz Ermeni diyasporasını da kesinlikle düşman diyaspora olarak görmüyoruz” dedi. Davutoğlu, Çanakkale Savaşları’nın 100. yıl anmasının, Ermeni Tehcir Genelgesi’nin yayınlandığı 24 Nisan 1915’in 100. yıldönümünde yapılmasına ilişkin sorulara da yanıt verdi. Davutoğlu, “Biz 18 Mart’ta anıyorduk. Ancak karşı saflarımız, Anzaklar 24 Mart’ta anıyor Çanakkale’yi. Biz 100. yılı birlikte anmak için bu tarihi seçtik. Biz Ermeni Diyasporası’nı da kesinlikle düşman diyaspora olarak görmüyoruz. Bizim diyasporamızdır kendileri” bilgisini verdi. Ermenistan-Türkiye sınırının açılması hakkında da konuşan Davutoğlu, “Ermenistan Karabağ’daki tek bir reyondan çekilseydi dahi sınırı açabilecektik, olmadı. Ancak şu örneği de vermek isterim. Erbil, Bağdat’tan daha zengin. Çünkü doğrudan Türkiye ile ekonomik ilişki içinde. Erivan’la da benzer bir süreç başlasa, Türkiye Ermenistan’ı uçurur. Yunanistan ve Ermenistan bazen ‘Türkiye güçsüz bir duruma düştüğü zaman bizim tezlerimizi kabul edecek’ beklentisiyle hareket ediyor ama görüyorlar ki Türkiye o bekledikleri duruma düşmüyor, düşmeyecek” dedi.
PERİNÇEK YANITI
Davutoğlu’nun, Doğu Perinçek’in ‘Soykırımı İnkar’ davası hakkında ise “Biz düşüncelerin özgürleşmesini istiyoruz. Örneğin bir Ermeni Türkiye’ye gelip ‘Soykırım oldu’ diyebilmeli, bir başka kişi de dünyanın herhangi bir yerinde ‘Soykırım olmadı’ diyebilmeli. Yoksa Doğu Perinçek bildiğiniz gibi bizim yan yana olabileceğimiz biri değil. Biz meseleye düşünce özgürlüğü açısından bakıyoruz” dediği belirtildi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: