İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara AB toplantısını tek taraflı iptal etti

“Ermeni soykırımı iddialarının” AP Türkiye raporuna girecek olması Türkiye-AB ilişkilerini gerdi. Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısını tek taraflı olarak iptal etti. Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye raporuna, “Ermeni soykırımı iddialarını” da içeren şekilde 442 değişiklik önergesi verilmesi Ankara ile Brüksel arasındaki gerilimi artırdı. 18-19 Şubat’ta İstanbul’da yapılması kararlaştırılan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısı iptal edildi.

Toplantıyı Türkiye’nin tek taraflı olarak iptal ettiği ortaya çıktı. Ankara’nın bu kararı, AP’nin Türkiye raporuna verilen soru önergelerine diplomatik tepki olarak değerlendirildi.

AP’deki Hıristiyan Demokrat Türkiye raportörlerinden Alman Renate Sommer, Türkiye’nin son anda toplantıyı iptal ettiğini duyurarak, “Bu anlaşılmaz bir tutum” dedi.
Türkiye’yi sert dille kınayan bir açıklama yapan Sommer, Türk hükümetinin özellikle basın özgürlüğü ve Kıbrıs konularında Avrupalı parlamenterlerden gelecek sert eleştirilerden çekindiği için toplantıyı tek taraflı olarak iptal ettiğini savundu.
AP Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swaboda da dün akşam geç saatlerde Twitter hesabından “İstanbul’da hava siyasi açıdan da soğuk. Buna rağmen diyalog ve tartışmalar için kanalları açık tutmalıyız” mesajını yazdı.
Daha fazlasını oku: Ankara AB toplantısını tek taraflı iptal etti – Gündem Haberleri – Güncel Haber – Haber – Spor Haberleri- Sıcak haber – Yerel Haber http://haber.rotahaber.com/ankara-ab-toplantisini-tek-tarafli-iptal-etti_514978.html#ixzz3RWJEeRjo
Follow us: @Rotahaber on Twitter | rotahaberr on Facebook

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: