İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“AKP ‘Vatandaş Türkçe konuş’ kampanyasını güncelleştiriyor”

HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, AK Parti’nin Türkçe dışındaki tabelalardan daha fazla vergi almaya hazırlanmasına tepki göstererek, “‘Türkçe tabelaya az vergi, yabancı dillere çok vergi’ projesi, ‘Vatandaş Türkçe konuş’ ırkçı kampanyasının güncellenmiş halidir” dedi.  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız Türkçe ifadeler içermeyen tabelalardan daha fazla vergi alınacak olması hakkında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Sarıyıldız, soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:
“AKP’nin, günlük hayatta Türkçe’nin daha kolay anlaşılır bir şekilde hayata geçirilmesi adı altında adil olmayan bir takım değişikliklere gideceği iddia edilmektedir. AKP Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) Başkanlığı, geçtiğimiz aylarda düzenlediği ‘Medeniyetimizin Öznesi Türkçe: Fırsatlar ve Tehditler’ konulu çalıştayda alınan kararlar doğrultusunda “Türkçe tabela” projesinin başlatılacağı belirtilmektedir.
“Söz konusu projeye göre ‘teşvik’ formülü doğrultusunda Türkçe yazılı tabelalarda “ilan ve reklam vergisi ”ne düşük vergi uygulanacak, Türkçe kelimelerden oluşmayan tabelalar için ise daha yüksek vergi alınacak.
“Türkçeden başka dillerin konuşulması ve sosyal yaşamda yer almasını önlemek amacı ile ‘Türkçe tabelaya az vergi, yabancı dillere çok vergi’ projesi, 1927 yılında yürütülen  ‘Vatandaş Türkçe konuş’ ırkçı kampanyasının güncellenmiş halidir.”
Sarıyıldız, Bakan Şimşek’e şu soruları sordu:
* Ekonomik bir baskı aracı olarak vergilerin bu yönlü tahsili diğer etno-dilsel gruplara yönelik ayrımcılığı derinleştirmeyecek midir?
* İlan ve Reklam Vergisinde sadece Türkçe lehine ayrımcılık yapmayı öngören bu projenin kültürel asimilasyon ve ayrımcılığı daha da derinleştirme ihtimaline karşı önlemleriniz nelerdir?
* Sosyal ve ekonomik adaletsizliği daha da derinleştirecek bu projenin evrensel insan hakları ve çoğulculukla nasıl bir ilişkisi vardır?
* Türkçe dışında Kürtçe, Arapça, Ermenice, Lazca, Süryanice, Hemşince ve diğer dillerin de daha az vergiden yararlanmasına dönük bir projeniz mevcut mudur?
* Bahsi geçen proje hangi aşamadadır? Vergide adalet ilkesini hiçe sayan bu projenin uygulanması söz konusu mudur?

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: