İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tiflis’te Surp Sarkis’i anma bayramı yürüyüşle başladı

Tiflis’te bugün 31 Ocak’ta Surp Sarkisi anma yortusu gerçekleştirildi. Komutan Surp Sarkis (Sergius, Cercis, Hızır Aleyhisselam), oğlu Martiros ve 14 cesur askere ithafen düzenlenen dini kutlama Gürcistan Ermeni Cemaati çevrelerinde her yıl büyük bir coşkuyla kutlanmakta. Bayram bu yıl 31 Ocak’a denk geldi. 30 Ocak’ta geleneğe sadık kalınarak, Tiflisli Ermeni gençler Surp Gevorg Piskoposluk Kilisesinde toplandılar. Gençlerden oluşan kortej, ellrinde Surp Sarkis’in kutsal resimleri olduğu halde  ruhaniler eşliğinde Khartukh mahallesinde bulunan eski Surp Sarkis şapeli yönünde hareket etti.

31 Ocak’ta Havlabar Sp. Etchmiatsin Kilisesinde patarak ayin gerçekleştirildi. Peder Narek Ghuşçyan miminlere Sp. Sarkis ve izleyicilerini anlattı.
Ermeni Kilisesi, Hıristiyanlık adına şehit olan ,”SEVGİ”nin simgesi, ”Gençlerin” hamisi Aziz Sarkis in anısını her sene Ocak ayı sonunda veya şubat ayı başı pazarı günü kiliselerde rahmetle ve dini ayinlerle anmaktadır.
Ermeni dünyasında ”Aziz Sarkis Komutan, oğlu Mardıros ve 14 cesur Askerler Yortusu” yalnızca dini ayinlerle, dualarla, perhizler veya oruçlarla kutlanmaz, aynı zamanda halk görenek ve geleneklerine göre törenler ve çeşitli eğlenceler düzenlenerek de kutlanır.
Genellikle Ocak ayı sonu veya şubat ayının ikinci Hafta sonuna rastlar, 2015 yılında bu tarih da 31 Ocak tarihine rastlamaktadır: Geleneklere göre, Ermeni genç kızlar ve erkekler yortu öncesi arife günü gençler tuzlu Pelit (bir nevi buğday yemeği) yerler ve bunu rüyalarında gelin veya damat adaylarını görebilme inancına bağlarlar:
Aziz Sarkis gençlerin rüyalarını gerçekleştiren aziz olarak tanındığı gibi, hayırseverlik ve yardımseverliği ile de tanınır, oysa kendisinin beyaz atından başka bir zenginliği yoktu, O sadece beyaz atı üstünde herkesin yardımına koşan yardımsever bir komutandı.
Aziz Mesrop Mașdotz, onun mezarını Ermenistan’a Ardașad şehri yakınlarına naklettirmiş ve orda, onun adı ile anılan bir kilise ve manastır inşa ettirmiştir: Bugün bu yer inanç turizmi acısından, halk tarafından merakla ziyaret edilmek istenen bir adak ve inanç turizmi mekânıdır.
Aziz Sarkis Yortu günü, aynı zamanda Ermeni dünyasında ”Sevgililer ve Gençler Günü” ilan edilmiştir, bu nedenle bu yortu Ermeni dünyasında ”SEVGİLİLER VE GENÇLER GÜNÜ” olarak coşku ile kutlanmaktadır:
Bu bayram ve yortu günü vesilesiyle tüm Sarkis, Serj, Mardiros, Mardik Seroj ismini taşıyanların isim günleri kutlu olsun.
Ermenistandan haberler – NEWS.am

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: