İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ahmet Davutoğlu’ndan Yeni Türkiye mesajı

AK Parti’nin tarihi olağanüstü 1. kurultayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından, Genel Başkanlık ve Başbakanlık görevini üstlenecek Ahmet Davutoğlu kürsüye çıktı. İşte Davutoğlu’nun tek aday olarak girdiği kurultay konuşmasından detayları.

 

AK Parti’de 1245 delegenin oyuyla tek Genel Başkan Adayı olan Ahmet Davutoğlu, konuşmasına “selam” ile başladı. Davutoğlu, öncelikle “eşref-i mahlukat” olan insana, ardından da “insanlara rahmet olarak gönderilene” diyerek Hz. Muhammed’e “selam olsun” dedi. Ardından da “Başkent Ankara’nın manevi mimarı, Akşemseddin’in hocası” dediği Hacı Bayram’ı selamladı.  Davutoğlu selamlarken, seçim bölgesi olan Konya’yla özdeşleyen Hz. Mevlana’yı, “erkanımızın piri” dediği Hacı Bektaş’ı da unutmadı. Davutoğlu, şehitleri de, Osmanlı ve Selçuklu imparatorlarını da selamladı. Davutoğlu Mustafa Kemal Atatürk’e ise, “92 önce milletin istiklali için Kocatepe’den İzmir’e yürüyen” diye hitap ederek selam verdi.
Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;
Alp Arslan ve onunla birlikte Anadolu’ya girenlere ve onun kahramanlarına, Mustafa Kemal’e ve onun askerlerine selam olsun. Tüm zamana ve mekana selam olsun. Bize emanet edilen bu toprağa Anadolu’ya selam olsun. AK Parti’nin kurucu üyelerine ve seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a selam olsun. Anadolu ve Trakya’daki tüm dava arkadaşlarıma selam olsun. Bu sözlerimle şunu anlatmak istedik. AK Parti dönemsel bir parti değildir. Bir dönem ve kesime hitap eden partti değildir. AK Parti kıyamete kadar sürecek kutlu yürüyüşün tecelli etmesidir. AK Parti milletin ta kendisidir.
BU MİRAS BİZİM ŞEREFİMİZDİR
Sayım Cumhurbaşkanımız bir veda kongresi olduğundan söz etti. Aslında bu kongre bir vefa kongresidir. Bu mirasınız bizim şerefimizdir ve sonsuza kadar korunacaktır. AK Parti hareketini hedefe ulaştırmak için her türlü fedakarlığı yapacağız. Yeni Türkiye yürüyüşünün arefesindeyiz. 12 yıllık birikimi en iyi şekilde değerlendirmeye kararlıyız. Bu kadrolar Cumhurbaşkanımızla birlikte bu yolda yürüyecektir. AK Parti’ye hiçbir fitne sokamayacaklar. Son 12 yılda her alanda büyük başarılar elde ettik. Bunun neden milletin öz güvenini kazanmış olmamızdır. 17 ve 25 Aralık ve Gezi olaylarını amacı milletin kazandığı özgüveni kaybettirmekti. Davos’ta özgüvenimizin bir timsali olarak, o gün İstanbul’da yaptığı konuşmada bunun işaretini verdi.  İşte bir milletin ayağa kalkmasının simgesi bu konuşmadır. Hiç kimse bu yürüyüşe dur diyemecek. Biz yeni bir Türkiye rüyası görüyoruz. Bu rüyayı göremeyenler utansın. Eğer bir toplumda devlet bir grup vatandaşını dışlamış ötekileştirmişse o gün aidiyetin kaybetmiştir.
ÇÖZÜM SÜRECİ ÖNCELİKLİ ALANIMIZ
Yeni Türkiye’nin ikinci önemli alanı çözüm sürecidir. Bizim iktidar olduğumuz Türkiye’de bir daha kimse ötekileştirilmeyecek. Eşit vatandaşlık hukuku daima öncelikli konumuz olacaktır. Alevi ve Sunni kardeşlerimiz eşit olarak bu toprağın asli unsurlarıdır. Onların inanç ve fikir özgürlüğü bize emanet edilmiş bir görevdir. Gayrimüslim vatandaşlarımızın da eşit vatandaşlık haklarını koruyacağız. İnsan onuru insanın eşrefi mahlukat olma özelliğinden gelir. Bu onuru koruyacağız. Türkiye’de düşünce ifade, girişim özgürlüğü AK Parti teminatı altındadır.
ÖZGÜRLÜKLERİN ÖNÜNÜ AÇTIK
Türkiye gerçek demokratikleşme hamlelerini birkaç yıl içinde gerçekleştirdi. Anadilede eğitim ve siyasi propoganda son yıllarda verildi. Hepsi de sayın cumhurbaşkanımız zamanında gerçekleşti. Baş örütüsüne özgürlük son yıllarda gerçekleşebildi. Sandığı namusu gibi gören milletin emanetine sahip çıkacağız, millet iradesinin hafife alınmasın izin vermeyeceğiz. AK Parti iktidarının en büyük devrimi millet iradesidir.  AK Parti iktidarına kadar, hükümetlere yol, baraj yapın denildi. İstihbarata, dış politikaya girmeyin denildi. Devlet ve hükümeti ayıranların dönemi bitti. Yeni Türkiye’de devlet de hükümet de milletin emrindedir.
YENİ ANAYASA İÇİN ÇOĞUNLUĞU SAĞLAMALIYIZ
Bu demokratikleşme hamlesinin ileri atılımı için yeni bir anayasaya ihtiyaç var. Yeni anayasa Türkiye’nin önünü açacaktır. İnşallah 2015 seçimlerinde anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip olabilmek için çalışacağız. Bu bizim için bir teminattır. Millet iradesine dayanan makamlar arasında hiçbir zaman ihtilaf çıkmaz. Boşa heveslenmesinler. Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı ve seçilmiş bir başbakan yeni Türkiye’nin inşası için omuz omuza çalışacağız.
PARALEL YAPIYLA MÜCADELE SÜRECEK
Paralel devlet yapısı fetret isteyen bir yapıdır. Buradan sayın cumhurbaşkanımız önünde söylüyorum. Kim olursa olsun bir daha devlet otoritesinin parçalanmasına izin vermeyeceğiz. Milletin seçtiği siyasi otoriteyi birisi kullanmak istiyorsa bürokrasi ve emniyet kılıfından çıkacak bizim gibi siyaset yapacak. Bundan böyle devleti ele geçirmek isteyen kim olursa olsun, ister paralel ister cunta, millet iradesinin önüne geçemeyeceksiniz. Bürokrasiyi ele geçirerek milletin seçtiği otoriteye şantaj yapmak açıkça ihanettir. Bizim için siyaset ahlak ve erdem meselesidir. Son derece ahlaki ve erdemli bir istişare süreci yaşandı. Biz bir vefa hareketiyiz. Biz bir sadakat hareketiyiz. Davamıza, kardeşliğimize sadığız. Bu salonu dolduran AK Partililer, buradan çıkarken daha da kenetlenmiş çıkacağız.
AK PARTİ YOLSUZLUKLA EN ÇETİN MÜCADELEYİ VERMİŞTİR
Hiçbir şekilde AK Parti kadroları yolsuzluk altında töhmet altında bırakılamaz. Yolsuzluklara karşı da AK Parti en çetin mücadeleyi vermiştir vermeye devam edecektir.  Milletin ve tüyü bitmemiş yetimin hakkına uzanan kardeşimiz de olsa o eli kırarız. Bir takım dosyaları bekleterek üç seçim öncesinde toplumun ortasına atarsanız buna siyasi operasyon denir. Adalet mülkün temelidir denildiği zaman sadece mülk değil devletin de temelidir. Adaletin olmadığı devlet yaşayamaz.Devletin siyasetin esası adalettir.  Osmanlı’nın başına gelen felaketin Türkiye’nin başına gelmesine izin vermeyeceğiz. Diyarbakır hapishanelerinde yapılan zulümler terörün tırmanmasına neden oldu.
HSYK SEÇİMLERİ
HSYK seçimi saygın yargı mensupları arasında yapılan mesleki bir seçimdir. Yargının tek bir çevrenin otoritesi altına girmesine izin vermeyin. Yargı bağımsızlığı bizim için esastır. Bir savcı eğer halk iradesiyle göreve gelmiş bir başbakana ‘Dönemim başbakanı’ yazabiliyorsa bu 27 Mayıs yargısının izidir. 27 Mayıs yargısının mantığını kimse yeni Türkiye’de göremeyecek. Yeni vesayet anlayışlarına karşı kararlılıkla mücadelemiz sürecek. Yeni Türkiye’yi inşa edeceğiz.
EKONOMİDE BÜYÜK SIÇRAMALAR YAPTIK
AK Parti iktidarları zamanında ekonomik sıçramayı yaşadık. IMF defterini kapattık. Sağlık, ulaşım, enerjide büyük devrimler gerçekleştirdik. Yeni bir ekonomik sıçrama için insan kaynağını ve katma değeri artırmak zorundayız. Büyük bir eğitim ve AR GE reformu gerçekleştireceğiz. Hasta adam olarak görülen ülkenin ayağa kalkmasına şahit olduk. Her enerji koridoru mutlaka Anadolu’dan geçecek. Bir ülkede demokrasi varsa ekonomik kalkınma garanti altındadır.
DIŞ POLİTKADA AKTİFLİĞİMİZ SÜRECEK
Dış politikamız Ankara merkezli olacaktır. Dış politikamız çok boyutlu olmaya devam edecek. Türkiye’nin AB hedefi stratejiktir ve kararlılıkla yürüyecek. 222 dış temsilcilikle dünyada en fazla temsil edilen 7. büyük ülke olduk. Bizim dış politikamız insani ve vicdani diplomasiye dayanır. Zalimleri korkutan mazlumları sevindiren bir politikamız var. Etkin ve sonuçalan dış politika için çalışacağız. Al bayrağın dalgalandığı hiçbir mevziden çekilmeyeceğiz. Suriyeli, Filistinli, Balkanlardaki kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. Biz bu idealler için ayağa kalkacağız ki bizden sonrakiler yürüsün. Sayın cumhurbaşkanımız, bize emanetçi diye bir şekilde diyebilirler. O da tarihimizin mirasçıyız. AK Parti kadroları olarak tarihi mirasın emanetçileriyiz.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: