İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermenistan’da cuma namazı kılmak istiyorlar

Iğdır’daki bazı dernek ve sivil toplum kuruluşları, Ermenistan’ın başkenti Erivan’daki Gök Mescit’te cuma namazı kılmak için Dışişleri Bakanlığı’na resmi başvuruda bulundu.Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Başkanı Göksel Gülbey, 11 dernek ve sivil toplum kuruluşu adına düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Ermeni vatandaşlara yönelik dini törenlere katılma hakkı tanıdığını söyledi. Aynı haktan Türk vatandaşlarının da yararlanması gerektiğini belirten Gülbey, Türkiye’nin bu anlamda iyi niyet gösterdiğini ve aynı davranışı Ermenistan’dan beklediklerini ifade etti. (İzine gerek yok, gitsin kılsınlar namazlarını. Ancak bu dernek yöneticilerinin yaptığı en hafif deyimle yüzsüzlük. HYETERT)

Bu anlamda Ermenistan’a gidip cuma namazı kılmak istediklerini vurgulayan Gülbey, “Hoşgörü niyetini göstermesi için Ermenistan’a fırsat doğmuştur. Erivan’dan göçe zorlanan Müslüman Türk ailelerinin torunları olarak tarihi Gök Mescit’te cuma namazı kılmak istiyoruz. Bu konuda da Ermenistan devletinden hoşgörülü davranmasını beklemekteyiz” dedi.
Gülbey, konuyla ilgili girişimlere başladıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:
“İbadetimizi Ermenistan’da gerçekleştirmek için Dışişleri Bakanlığı’na resmi başvuruyu yaptık ve gerekli izinin alınmasıyla Ermenistan’a gideceğiz. Türkiye’de Ermeni cemaati özgürce ve güvenli bir ortamda ibadetlerini gerçekleştiriyor. Bizler de atalarımızın zorla göç ettirildiği topraklarda namaz kılmak istiyoruz. Ermenistan devlet yetkililerinden hoşgörü bekliyoruz. Ülkemizdeki Ermeniler, ibadetlerini güven içinde yapabiliyorsa bizler de yapabilmeliyiz.”
Kaynak: AA
http://www.haber7.com/guncel/haber/1193112-ermenistanda-cuma-namazi-kilmak-istiyorlar

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: