İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermenilerin Washington’a Yapacakları Soykırım Müzesi, Yılan Hikayesine Döndü

Turkishny.com
Washington D.C.’de mahkeme, Beyaz Saray’dan 3 blok ötede yer alan ve Ermeni diaspora kuruluşlarının Ermeni Soykırımı müzesi yapmaya çalıştıkları tarihi bir mülkün bağışçıya iadesine karar verdi. 20 yıl önce birçok Ermeni kuruluşuyla birlikte Washington D.C.’de bir sözde Ermeni soykırımı müzesi yapmak için harekete geçen Amerika Ermeni Asamblesi (AAA), Beyaz Saray’a birkaç blok uzaklıktaki 14th ve G Streets adresindeki Washington Ulusal Bankası binasını satın alma yoluna gitmişti. Satın alım sürecinde devreye giren Ermeni asıllı bağışçılardan Gerard Kafesciyan da sözde Ermeni Soykırımı müzesinin geniş bir sahaya inşası için banka binasının bitişiğindeki binaları satın almıştı. Lakin aradan geçen 20 yıla rağmen Ermeni diasporası kuruluşlarının soykırım müzesi projesinde kaydadeğer ilerleme sağlayamaması nedeniyle Kafesciyan ve Ermeni kuruluşlarının yetkilileri arasında başlayan gerginlik, ilerleyen yıllarda mahkemeye taşınmıştı.

Mahkeme, Kafesciyan’ın AAA ve diğer kuruluşlara bağış yaparken projenin 2010 yılına kadar tamamlanma şartı koştuğunu göz önünde bulundurarak, müzenin tamamlanmamış olması nedeniyle mülklerin Ermeni bağışçıya iade edilmesine karar verdi.

Davada Kafesciyan Ailesi Vakfı, projede ilerleme kaydedilmemesi nedeniyle Ermeni kuruluşlarını suçlarken, Ermeni kuruluşları da projenin ilerleyememesine sebep olarak Kafesciyan Ailesi Vakfı’nın AAA aleyhinde başlattığı hukuki süreç olduğunu ileri sürüyordu.

http://www.turkishny.com/local-news/6-local-news/156785-ermenilerin-washingtona-yapacaklari-muze-yilan-hikayesine-dondu

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: