İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AKP’nin Ermeni açılımından Türk Okulları pazarlığı çıktı

Erdoğan’ın son dönemde dillendirdiği Ermeni açılımının arkasından Türk okullarının kapatılması pazarlığı çıktı. Erdoğan’ın bir yandan Aliyev’den, Ermenistan sınır kapısının açılmamasına karşılık cemaat okullarını kapatmasını isterken, diğer yandan da ABD ile ilişkileri düzeltmek için Ermeni açılımını gündemine aldığı belirtiliyor. (Korkarız bu da başka bir asbaragas haber. HYETERT)

ROTAHABER ( ANALİZ HABER) –  Başbakan Erdoğan’ın önümüzdeki yıl yapmaya hazırlandığı ‘Ermeni Açılımı’nın arkasından Türk Okulları’nın kapatılması için yapılan pazarlık çıktı.
Hükümet kaynaklarına göre; Erdoğan bu konuda ilk adımı geçtiğimiz aylarda yayınladığı taziye ile atarken, Eylül ayında da sınır kapısının açılması yönünde talimat verdi.
Taraf  Gazetesi de konuyu sürmanşetinden “Köşk adaylığını açıklayan Başbakan Erdoğan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla ikinci adımı atmaya hazırlanıyor.” diyerek gündeme taşımıştı.
Taraf, haberin devamında şu ifadelere yer vermişti;
“Hem Ermenilerin hem de Azerilerin üzerinde hak iddia ettiği Karabağ bölgesindeki sorunlar dolayısıyla 1993 yılında kapatılan Alican Sınır Kapısı’nın açılması için hazırlıkların tamamlanması talimatı verildi. Kapının, Eylül ayı itibariyle açılması planlanıyor. Alican Sınır Kapısı’nın açılmasıyla ABD ve Ermenistan’la ilişkilerin de normalleşmesi amaçlanıyor.”
ABD İÇİN ATILAN ADIM FARKLI GÖSTERİLDİ
Hükümetin atmayı planladığı adıma muhalefet milletvekilleri sert tepki gösterdi. Karabağ işgali bitmeden sınır kapısının açılmasının “Türkiye’nin bölge politikasını yerle bir edip kırmızı  çizgilerinden vazgeçmesi” anlamına geldiğini belirten MHP  Grupbaşkanvekili Oktay Vural sert tepki göstermişti.
CHP Grubu ise, ABD’ye şirin gözükmek için atılan adımın Ermeni Açılımı kamuflajına sokulduğunu iddia etmişti.
TÜRK OKULLARI İÇİN ŞANTAJ UNSURU
Gelinen noktada görüldü ki; olayın perde arkasında Azerbaycan’daki Türk Okullarının kapatılması için Hükümetin yaptığı yoğun baskı ve pazarlık söz konusu.
Hükümet atmaya hazırlandığı adım  öncesinde Azerbaycan tarafına ‘Türk okullarının kapatılması yönünde’ baskı kurdu. Azeri tarafıyla yapılan görüşmelerde masaya  sürekli Türk  Okulları konuldu.
Azerbaycan’daki Türk Okulları kapatılmazsa Alican Sınır Kapısı’nın açılabileceği ve Azerbaycan’ın Türkiye’deki yatırımlarının da AKP Hükümeti tarafından baskı unsuru olarak kullanılacağı ifade edildi.
Azerbaycan’daki Türk okullarının kapatılması yönünde karar alınırken, AKP’nin hamlelerinin arkasından ise ABD ile olan ilişkiler çıktı.
Taraf’ın Hükümet kaynaklarına dayanarak verdiği  bilgilere göre; dönemin ABD heyetinde yer alan Hillary Clinton’un Ankara ziyareti sırasında gündeme gelen Alican Sınır Kapısı’nın açılması dahil bir dizi adım, şu anda ABD ile gerilen ilişkilerin düzeltmesi için can simidi oldu.
Obama’nın aylardır Erdoğan’ın telefonuna çıkmaması ve Cumhurbaşkanı olması halinde tebrik telefonu açmaması ihtimaline karşı AKP yönetimi elinde Ermenistan kartını tutuyor.
Gelinen noktada AKP Hükümeti, ABD ile ilişkiler düzelirse, Azebaycan’a Türk Okulları’nı kapatması karşılığında verdiği sözlerden vazgeçerek Ermenistan ile ilişkileri normalleştirecek. Azeriler ise yarı yolda bırakılacak.
KAYNAK: ROTAHABER / ANALİZ
http://haber.rotahaber.com/akpnin-ermeni-acilimindanturk-okullari-pazarligi-cikti_474589.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: