İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Ateşyan:

Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan, çözüm sürecine ilişkin, “Bu süreç sadece Türk-Kürt halkının meselesi değil, bu ülkede yaşayan tüm insanları ilgilendirir. Birisinin huzuru hepimizin huzurudur. Birisinin acısı hepimizin acısıdır” dedi. Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi’ndeki adak ayinine katılan Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Ateşyan, gazetecilerin sorularını cevapladı. Diyarbakır Ermeni Kilisesi’nin cemaatinden arınmış bir kilise olduğunu ifade eden Ateşyan, aileleri Diyarbakır’dan göç etmiş çocukların kiliseyi ziyarete gelerek her yıl adak ayini gerçekleştirildiğini anımsattı.

Kilisenin yakın bir zamanda onarıldığına işaret eden Ateşyan, Ortadoğu’nun en büyük kilisesi olarak kabul edilen mekandaki ruhani havayı yaşamanın cemaate büyük mutluluk verdiğini kaydetti.
Ateşyan, kilisenin eksiklerinin büyük oranda tamamlandığını bildirerek, birtakım eksikler ve borçlarının halen bulunduğunu, tüm giderlerinin ise cemaat ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin 1 milyon liralık desteğiyle karşılandığını dile getirdi.
Bir gazetecinin “Çözüm süreci için dua ettiniz mi?” sorusuna Ateşyan, “Her ayinimizde bu duayı yapıyoruz. Bu süreç sadece Türk-Kürt halkının meselesi değil, bu ülkede yaşayan tüm insanları ilgilendirir. Birisinin huzuru hepimizin huzurudur. Birisinin acısı hepimizin acısıdır. Öyle ki biz din görevlileri olarak kiliselerimizde her zaman bu duayı yapıyoruz” yanıtını verdi.
http://www.timeturk.com/tr/2014/06/28/turkiye-ermenileri-patrik-genel-vekili-atesyan.html#.U7A_Bvl_vC0

Yorumlar kapatıldı.