İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

IŞİD, Musul’da Süryanilere saldırdı

IŞİD, Musul’da Süryanilerin yoğunlukta olduğu Karakuş ilçesine havan toplarıyla saldırdı. Binlerce Süryani evlerini terk ederken, Kerkük’teki KDP binası önündeki intihar saldırısında ise 4 kişi öldü.

MUSUL – Irak’ın Musul kentinde Süryanilerin yoğunlukta yaşadığı Karakuş ilçesine IŞİD havan toplarıyla saldırdı. 8 Peşmergenin yaralandığı saldırıdan sonra binlerce Süryani Erbil’e göç etmeye başladı.
Irak’ın Musul kentine 15 kilometre mesafede bulunan Süryanilerin yaşadığı Karakuş ilçesine akşam saatlerinde IŞİD militanları tarafından havan toplarıyla saldırı düzenlendi. Saldırı üzerine bölgede bulunan peşmerge özel kuvvetlerine bağlı Zerevani güçleri ile IŞİD militanları arasında çatışma başladı. Çatışmada yaralanan 8 Peşmerge ambulanslarla Erbil’e sevk edildi. IŞİD’in saldırısı üzerine binlerce Hristiyan köylü Erbil’e göç etmeye başladı.
KDP’YE İNTİHAR SALDIRISI
Öte yandan Kerkük’ün kuzeyindeki Rahimava semtinde kimliği henüz belirlenemeyen bir intihar eylemcisi, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) binasının önündeki güvenlik noktasında üzerindeki bombayı patlattı. Saldırıda 4 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.
Kerkük Polis Müdürü General Cemal Tahir, saldırıyı güvenlik kamerasından izlediğini belirterek, “Taksiden inen ve üzerinde Kürt kıyafeti olan bir şahıs, kendisinden şüphelenen bir asayiş gücü tarafından durduruluyor. Şüpheli şahıs, kontrol edildiği sırada üzerindeki patlayıcıları patlatıyor” dedi.
Söz konusu saldırı, Kerkük’ün peşmerge kontrolüne geçmesinden sonra düzenlenen üçüncü saldırı olarak kayıtlara geçti. DHA

http://www.radikal.com.tr/dunya/isid_musulda_suryanilere_saldirdi-1198832

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: