İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diyarbakırın Son Ermeni Kadınına Süryani Kilisesinde Veda

Diyarbakır’da bilinen son Ermeni asıllı vatandaşlardan olan ve dini nikahla yaşadığı eşi Sarkis Sıtkı Eken ile 60 yıl sonra geçen ay kilisede resmi nikah kıyan Beyzar Alata dün yaşamını yitirdi. Beyzar Alata, için 21 yıldır yaşadığı Süryani Meryem Ana Kilisesi’nde tören yapıldı. Törene, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fırat Anlı, Sur Belediye Başkanı Seyit Narin, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, yakınları ve vatandaşlar katıldı. Buradaki törende konuşan Kilise Papazı Yusuf Akbulut, Bayzar Alata’nın barşın simgesi olduğunu belirterek, “Din, dil, ırk farkı gözetmeden herkese aynı sevgi ve saygıyı beslerdi. Kimseyi kırmazdı. 21 yıldır kilisede birlikte yaşadığımızdan kimseyi incittiğini görmedim” dedi. (Asduvadz Hokin Lusavore. HYETERT)

***
Diyarbakır’da kalan son Ermeni asıllı vatandaşlardan olan ve dün yaşamını yitiren 87 yaşındaki Beyzar Alata için bugün Ermeni değil, yıllardır yaşadığı Süryani Meryem Ana Kilisesi’nde tören düzenlendi. Çok sayıda kişinin katıldığı kilisedeki törenden sonra Alata’nın cenazesi Ermeni mezarlığında toprağa verildi.
Diyarbakır’da bilinen son Ermeni asıllı vatandaşlardan olan ve dini nikahla yaşadığı eşi Sarkis Sıtkı Eken ile 60 yıl sonra geçen ay kilisede resmi nikah kıyan Beyzar Alata dün yaşamını yitirdi. Beyzar Alata, için 21 yıldır yaşadığı Süryani Meryem Ana Kilisesi’nde tören yapıldı. Törene, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fırat Anlı, Sur Belediye Başkanı Seyit Narin, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, yakınları ve vatandaşlar katıldı.
Buradaki törende konuşan Kilise Papazı Yusuf Akbulut, Bayzar Alata’nın barşın simgesi olduğunu belirterek, “Din, dil, ırk farkı gözetmeden herkese aynı sevgi ve saygıyı beslerdi. Kimseyi kırmazdı. 21 yıldır kilisede birlikte yaşadığımızdan kimseyi incittiğini görmedim” dedi.
Kilisede yapılan törende Beyzar Alata’nın 60 yıl sonra resmi nikah kıydığı eşi Sarkis Sıtkı Eren de hazır bulunurken, bazı yakınları gözyaşlarını tutamadı. Kilisedeki cenaza töreninden sonra Beyzar Alata, Diyarbakır’daki Ermeni mezarlığında defnedildi.
Papaz Yusuf Akbulut, Alata’nın uzun yıllardır Süryani kilisesinde yaşadığını bu nedenle resmi nikahını kıydığı Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde değil, cenaze törenini Süryani Meryem Ana Kilisesi’nde yaptıklarını söyledi.
AM
http://www.haber3.com/diyarbakirin-son-ermeni-kadinina-suryani-kilisesinde-veda-2747981h.htm

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: