İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Türkiye Hıristiyan Kiliseleri Hesap Verme Yasası”, Irak Gündemine Takıldı

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.comABD Kongresi’nde 18 Haziran’da tartışması planlanan H.R. 4347 kodlu Türkiye ve Kuzey Kırbıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Hristiyan mülkleriyle ilgili kanun teklifi, ABD Kongresi’nin gündeminden çıkarıldı.18 Haziran tarihinde saat 10:00’da oya sunulması planlanan ve ABD’deki Ermeni lobi kuruluşları tarafından geçirilmesi için yoğun kampanyalar tertiplenen kanun teklifi, Türkiye ve KKTC’de Hristiyanlara ait bütün mülklerin katalogunun yapılmasını öngörüyor ve ABD’de 2005’ten bu yana Ermeni ve Rumlar tarafından Türkiye aleyhinde açılan tazminat davalarını destekleyen bir düzenleme olarak öne çıkıyordu.

Teklifin tam metnini okumak için buraya tıklayınız!  http://foreignaffairs.house.gov/sites/republicans.foreignaffairs.house.gov/files/HR%204347_Turkey%20Christian%20Churches%20Accountability%20Act.pdf
Turkishny yazarlarından Oya Bain’in “Sevr anlaşmasının modern kanunlarla geri getirme çabası” olarak tanımladığı kanun teklifinin gündemden düşürülmesindeki en önemli etken ise Irak’ta yaşanan kaos olarak gösteriliyor.
Tolga Tanış’ın Hürriyet’teki haberine göre gazeteye bilgi veren Kongre kaynakları, “Türkiye Hıristiyan Kiliseleri Hesap Verme Yasası” adlı teklifin Irak’taki hassas durum nedeniyle belirsiz bir tarihe ertelendiğini aktardı.
Bu yıl Mart ayında Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ed Royce (Cumhuriyetçi – CA) ve Temsilciler Meclisi’ndeki kilit Demokrat vekillerden Eliot Engel (NY) tarafından sunulan teklif, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye ve Kıbrıs’ta “çalınan” Hıristiyan mülklerinin durumuna ilişkin olarak ABD Kongresi’ne her yıl bilgilendirici bir rapor sunmasını ve Türkiye’nin mülkleri “iade” etmeye davet edilmesini öngörüyordu.
Türkiye’yi Hıristiyanlara ait binlerce kilise ve dini yapıyı tahrip etmek ve el koymakla itham eden ABD’deki Ermeni lobi kuruluşları,  ABD’de yaşayan Ermenileri Kongre üyeleriyle iletişim kurarak Türkiye aleyhtarı kanun teklifine destek vermeye yöneltmek için kampanya.

http://www.turkishny.com/special-news/56-special-news/154201-turkiye-hiristiyan-kiliseleri-hesap-verme-yasasi-irak-gundemine-takildi

Yorumlar kapatıldı.