İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekmeleddin İhsanoğlu Çatı Aday

Ekmeleddin İhsanoğlu çatı adayı olarak önerildi… CHP’nin Cumhurbaşkanı adaylığı için eski İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ismini önereceği öğrenildi. Kılıçdaroğlu Bahçeli ile görüşmesinin ardından aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu teklif ettiklerini açıkladı… Kılıçdaroğlu, sabah erken saatlerde önce PM üyeleri sonra da MYK üyeleri ile toplantı yaptı. Toplantıda Kılıçdaroğlu, isim telaffuz etmezken önerilecek adayla ilgili ”demokrat, laikliğe inanan, sağ seçmenden de oy alabilecek bir aday” bilgisini verdi.

***
Ekmeleddin İhsanoğlu çatı adayı olarak önerildi. Ekmeleddin İhsanoğlu cumhurbaşkanı olabilir mi? Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir? Ekmeleddin İhsanoğlu neler yapmıştır? Ekmeleddin İhsanoğlu nerelidir? Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili tüm haberler Mynet.com’da
CHP ve MHP’nin Çatı Aday’ı Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?
CHP’nin Cumhurbaşkanı adaylığı için eski İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ismini önereceği öğrenildi. Kılıçdaroğlu Bahçeli ile görüşmesinin ardından aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu teklif ettiklerini açıkladı.
İhsanoğlu’nun ismi üzerinde uzlaşılamaması halinde alternatifler isimler arasında 2013 yılı Nobel Barış Ödülü’nün verildiği Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, Rıza Türmen ve Mehmet Ali Bayar’ın da yer aldığı belirtildi.
Kılıçdaroğlu, sabah erken saatlerde önce PM üyeleri sonra da MYK üyeleri ile toplantı yaptı. Toplantıda Kılıçdaroğlu, isim telaffuz etmezken önerilecek adayla ilgili ”demokrat, laikliğe inanan, sağ seçmenden de oy alabilecek bir aday” bilgisini verdi.
KILIÇDAROĞLU, PARTİ MECLİSİ ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PM üyelerini bilgilendirdi. Parti Meclisi üyeleri, Kılıçdaroğlu tarafından bugüne kadar yürütülen, bugün ve bundan sonra da yapılacak girişim ve görüşmelerle ilgili Kılıçdaroğlu ile tam bir mutabakat içinde olduklarını belirttiler.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Emel Yıldırım Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun PM üyelerini bilgilendirmesinden sonra bir açıklama yaptı.
Yıldırım’ın açıklaması şöyle:
“Genel Başkan Kemal kılıçdaroğlu, Parti Meclisi üyelerine cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bugüne kadar yapılmış girişim ve görüşmeler ile ilgili bilgi verdi, parti meclisi üyelerinin görüş ve önerileri aldı. Parti Meclisi üyeleri, Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından bugüne kadar yürütülen, bugün ve bundan sonra da yapılacak girişim ve görüşmelerle ilgili Genel Başkan ile tam bir mutabakat içinde olduklarını belirttiler.”
KILIÇDAROĞLU RESMEN AÇIKLADI: TEKLİFİMİZ EKMELEDDİN İHSANOĞLU
Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından MHP’ye çatı aday olarak Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önerdiklerini resmen açıkladı.
Kılıçdaroğlu görüşmenin ardından şunları söyledi:
Bir süredir sizler de biliyorsunuz eğilimlerini aldık, sayın genel başkanla bunları paylaştım. Herkesin kabul edebileceği saygınlığı dürüstlüğü olan bilgisi birikimiyle herkese örnek olacak bir ismi öneriyoruz, Ekmeleddin İhsanoğlu. Kendisi bu konuda düşüncelerini aktaracak. Şunu ifade edeyim demokraside yeni bir olaya tanıklık ediyoruz. Kavgadan uzak barıştan huzurdan yana bir süreci başlatmak istiyoruz.
BAHÇELİ: ARTIK ÇATISI PENCERESİ KALMADI
Bahçeli ise şunları söyledi:
Sayın basın mensupları CHP’nin değerli genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşları cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde ikinci kez görüşme imkanını bularak bir aya aşkın süredir yapılmış olan çalışmaları değerlendirerek, bugün hayırlı bir adım atılmak üzere MHP’nin, Türkiye’nin yetiştirdiği değerli bir evladını, sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önermişlerdir. Bu öneri titiz ve partiler üstü bir çalışmanın sonucu olarak olgunlaştı.
MHP de bu isim üzerinde bütünleşerek, seçimi herhangi bir kaosa dönüştürmeden, demokrasimizi güçlendirmek açısından sonuçlandırma arzusu olacaktır. Sayın CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarının Türkiye’de çok değerli şahsiyetler bulunmakla beraber, değerli bir ismi önermesi bizi memnun etmiştir. Bu isim etrafında da çalışacağımızı belirtmek istiyoruz.
Artın bunun çatısı penceresi kalmadı. O suali sormanıza gerek yok.
2013’TE NE DEMİŞTİ

Ekmeleddin İhsanoğlu geçtiğimiz yıl Mart ayında İsveç’e yaptığı ziyaret sırasında bir medya patronunun umre ziyareti sırasında kendisine “vakti geldiğinde Çankaya’ya aday olmanızı istiyoruz. Desteğimiz tam” şeklinde bir teklifte bulunduğu yönündeki iddialara ve politikayla ilgi soruya verdiği cevapta şunları söylemişti:
“Hepsi iftira. Beni hiç politikayla ilgilenirken gördünüz mü? İsteseydim politikaya çoktan girerdim. Turgut Bey (Özal) zamanında olsun, Ak Parti kurulurken olsun, Adalet Partisi döneminde olsun, iktidar çevrelerine hiçbir zaman çok uzak değildim, çok da yakın değildim. Hiçbir zaman politikaya ilgi göstermedim. Benden politikacı olmaz.”
Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir?
1943 yılında Kahire’de doğdu. İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan Ekmeleddin İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı.
1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, 1984’te profesör oldu.
İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yürüttü. Bu görevinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.
1 Ocak 2005’te devraldığı İKÖ genel sekreterliğini 2014 yılında İyad bin Emin Madani’ ye devretmiştir. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşır
İhsanoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.
Ödülleri
UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası(2000), Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası, İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.
2008’de Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi tarafından Koyre Madalyasına layık bulundu. 2009 yılında Mısır Cumhuriyeti Sanat ve Kültür Nişanını, Malezya’da en üst sivil unvan olan Tansri unvanını ve 2010 yılında “İslamofobiye karşı verdiği mücadele ve Keşmir konusundaki çabaları” nedeniyle Pakistan’da en yüksek unvan olan Hilal-i Pakistan unvanını aldı
EKMELEDDİN İSMİNİN ANLAMI NEDİR?
Dinin en olgunu, en olgunlaştırdığı isim. 2. Dinin tamamı. Türk dil kuralı açısından “d/t” olarak kullanılır.
Çatı adaya AK Parti’den ilk tepki Şamil Tayyar’dan geldi
Cumhurbaşkanlığı seçimleri için çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu açıklayan CHP’ye ilk tepki Şamil Tayyar’dan geldi.
AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, CHP ve CHP’nin cumhurbaşkanlığı seçimleri için çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu açıklamasına ilişkin, “Ekmeleddin İhsanoğlu’nu çıkaran uluslararası iradedir. Böyle bir oyunun içerisine girmezler diye düşündüm. Gördüm ki kendileri uluslararası oyunun parçası haline geldi” dedi.
AK Parti Gaziantep Milletvekili Tayyar, TGRT Haber kanalında TGRT Haber Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Programda soruları yanıtlayan Tayyar,
gündeme ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu. Tayyar, MHP ve CHP’nin cumhurbaşkanlığı seçimleri için çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu göstermesine ilişkin, “Böyle bir ihtimal vardı ama bize kamera şakası gibi gelmişti. Gerçek olduğunu resmi ağızlardan ifade edilince anladık. Günlerce konuştular çerçeveyi bilgilendiren sonunda da o çerçevenin içerisine fotoğraf koydular. Ekmeddin İhsanoğlu hayırlı uğurlu olsun. İlk duyduğum anda sayın Başbakanımızın ne kadar şanslı bir insan olduğunu bir kez daha farkettim. Çok badireli günler geçirmiş olmamıza rağmen zaman zaman bazı vatandaşlar ‘Başbakan da ne kadar şanslı dört ayağının üstüne düşüyor, Allah kendisinin Kadir gecesinde yaratmış’ falan gibi halk arasında bu tür esprili ile karışık yorumlar yapılırdı” şeklinde konuştu.
Çatı adayının siyaset için en uygun isimlerden biri olduğunu söyleyen Tayyar, şöyle devam etti:
“Diğer taraftan da şuna üzüldüm. Ekmeleddin İhsanoğlu, bu iktidarın döneminde İslam Kurtuluş Örgütüne Genel Sekreter yapılmış birisidir. Daha sonra o kuruluşa geçtikten sonra maalesef o ağırlığı oluşturamadı. Farklı mahfillerin politikalarını güden isim haline geldi.O nedenle de hükümetle ters düştü. Başbakanımızın da kendisine yönelik daha sonra ifadeleri oldu. O ideolojik savunmamı çıkar işbirliği mi bunu zaman içerisinde değerlendirmesini yapacak. Suriye krizi meydana geldiği zaman Esad’ı koruyan Esadcı geçiş dönemini savunan politikayı savunuyordu. Mısır’da darbe olduğu zaman Başbakanımız açık ve net tavır koydu. Ekmeleddin İhsanoğlu darbe diyemedi. Tam tersine darbe koalisyonunu kollayan bir yaklaşım sergiledi. Onların savunucusu haline geldi.”
Çatı adayı MHP ile CHP’nin ya da
buna eklenmiş küçük partilerin birlikte belirlediği aday gibi gözükmediğini belirten Tayyar, “Bunlara biraz dayatılmış gibi gözüküyor. Uluslararası tercihinde rol oynadığını düşünüyorum. Mısır’daki koalisyon, Ekmeleddin İhsanoğlu adaylığında da rol almış gibi gözüküyor. Geçmişte savunduğu politikaları dikkate aldığımızda böyle bir izlenim bıraktı. Irak’ta problem haline gelen İŞİD’in arkasındaki koalisyonda aynı. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu, Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkan iradeyle bugün Irak’ı karıştıran İŞİD’i arkasındaki koalisyon aynı. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu çıkaran uluslararası iradedir. Böyle bir oyunun içerisine girmezler diye düşündüm.Gördüm ki kendileri uluslararası oyunun parçası haline geldi. Yaklaşım 1 yıldır bir şeyler söylüyoruz. Türkiye’nin önüne 2023 yılına doğru giderken ciddi engeller olabileceğini herkesin dikkatli olması gerektiğini, bir darbe teşebbüsünde olabileceğini söylemiştim” dedi.
Devlet Bahçeli’nin son bir yıl içerisinde ciddi bir savrulma içerisinde olduğunu ifade eden Tayyar, şöyle devam etti:
“Böyle kritik zamanlarda herkesi şaşırtan sonuçlar yapıyor. Oyuna tuzağa düşürülmüş gibi görünüyor. Karanlık senaryonun taşıyıcısı haline geldi. Üzgünüm ama bu millet artık Kemal Kılıçdaroğlu’na olduğu gibi Devlet Bahçeli’ye de gereken dersi verecek. Bu hesap Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı yaptırtmayacak her türlü senaryoya kadar uzanacak. Nihai hedefin Başbakan olduğunu, Başbakanın cumhurbaşkanlığı adaylığı olduğunu söyledik. Arkasından gezi gerçekleşti. Arkasından 17 Aralık gerçekleşti. Eğer Gezi sonuçlansaydı, 17 Aralık’a ihtiyaç duyulmazdı. 17 Aralık’tan da istenilen sonuç alınmadı. 30 Mart’a endekslendiler. 30 Mart’ta artık geride kaldı. Şimdi Türkiye’yi kuşatarak, milli değerler üzerinden yeni bir kampanya yürütülüyor. Bu milli değerlerin aşındırılması, yeni bir öfke dalgası oluşturulması için Suriye’deki ve Irak’taki gelişmeler kullanılacak. IŞİD’de bunun araçlarından birisi. IŞİD’i ortaya çıkaran bu kadar güçlendiren birden fazla sebep var.”
http://www.mynet.com/haber/guncel/cati-aday-ekmeleddin-ihsanoglu-kimdir-ekmeleddin-ihsanoglu-cati-aday-1303682-1

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: