İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şırnak’lı Asuriler 21 yıl sonra topraklarına döndü

Şırnak’ta 1990′lı yıllarda köyleri boşaltıldıktan sonra Avrupa’ya gitmek zorunda kalan Asuriler, 21 yıl sonra topraklarına dönmeye başladılar. Silopi ilçesine bağıl Köseler köyünde, köyleri boşaltıldıktan sonra Avrupa’ya gitmek zorunda kalan 3 Asuri aile, köylerine dönmeye başladı.Köye dönenlerden Gurgis Kucum, Belçika’da 21 yıldır köy özlemiyle yaşadıklarını söyledi. Uzun yıllar sonra geldikleri köylerini yeniden inşa etmeyi amaçladıklarını dile getiren Kucum, topraklarına dönme kararını çözüm süreciyle birlikte aldıklarını belirterek, “Köyümüzün boşaltılma sebebi herkesçe biliniyor. Bunun üzerinde durma ihtiyacı duymuyorum. 1987′li yıllarda köyümüzde 300′den fazla aile yaşıyordu.

Köy boşaltıldıktan sonra çoğu Belçika’da olmak üzere, Almanya, Fransa, İsveç ve Hollanda’da yaşamaya başladık. Köylüler, bir kaç defa bir araya geldik ve başlatılan çözüm süreciyle birlikte köye dönüş kararı aldık” dedi.

İlk etapta 3 aile geldiklerini anlatan Kucum, yıl sonuna kadar 7-8 ailenin daha köye yerleşmesini planladıklarını dile getirdi.
Kucum, köye gelecek aile sayısının 60′a ulaşacağını sözlerine ekledi. Geri dönüş yapanlardan İliş Beğtaş da geldikleri topraklarında, köylerini yeniden inşa edeceklerini kaydetti.Avrupa’da yaşayan Asurilere köylerine geri dönmeleri yönünde çağrıda bulunan Beğtaş, şöyle konuştu:
“Avrupa’ya göç eden herkes köyüne geri dönmeli. Köyümüze dönmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Köyün genel durumu ortada. Silopi Belediyesi’nden aldığımız yardımlarla, yollar ve içme suyu için kanalların yapımına başlandı. Köyde yeni evlerin temellerini atacağız. Eskisi gibi köyümüzde yaşamımızı sürdüreceğiz.”

Kaynak: firatnews.com

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: