İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lübnanda Müslüman-Hıristiyan Diyaloğu Projesi

Beyrut (AA) – Lübnan Başmüftüsü Muhammed Raşid Kabbani, Maruni Patriği Beşara Rai ile bir araya geldi.Patrik Rai ile görüşmesi sonrası yaptığı basın açıklamasında Başmüftü Kabbani, özellikle Ortadoğu’da, iki dinin mensuplarına ve ibadet yerlerine yönelik artan şiddet olayları nedeniyle, dinler arasındaki diyaloğu geliştirecek proje hazırlamaya karar verdiklerini söyledi.

Mısır’ın İskenderiye şehrinde, 3 yıl önce bir kiliseye yönelik düzenlenen bombalı saldırı ve Irak’ta yaşanan kilise saldırısı sonrası böyle bir proje hazırlamaya karar verdiklerini söyleyen Kabbani, “İki din adamı olarak Müslüman ve Hıristiyanları birbirlerinin dinlerine saygılı olmaya ve şiddet uygulamamaya çağıracağız” dedi.
İbadethanelere yönelik saldırıların, Müslüman ve Hıristiyanlar arasındaki bağları yok etmeye yönelik olduğunu kaydeden Kabbani, şunları kaydetti:
“Lübnan’da iki dinin barış içinde, bir arada olmaya devam etmesi için bu projeyi hazırlıyoruz. Projede, dini özgürlüklere saygı duyulması, kişilerin din ve mezhep üzerinden kışkırtma ve tahriklere maruz bırakılmaması, iki dinin mensuplarına, ibadet yerlerine ve din adamlarına saygı gösterilmesi gibi konular da ele alınacak.”
Mısır’ın İskenderiye kentindeki bir Kıpti kilisesinin önünde, 2011’de gerçekleşen patlamada 21 kişi hayatını kaybetmişti. Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyindeki Dora ilçesinde, geçen yılki Noel ayini sırasında yapılan saldırıda ise 20 kişi ölmüştü.
Kaynak: Haber Kaynağı

http://www.memleket.com.tr/lubnanda-musluman-hiristiyan-diyalogu-projesi-361784h.htm

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: