İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hrıstiyan Demokratlar kazandı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ilk sonuçlara göre, Hrıstiyan Demokratlar en büyük siyasi grup olmayı sürdürüyor. Fransa başta olmak üzere pek çok ülkede ise aşırı sağcı partiler oy oranını artırdı. Avrupa Parlamentosu’nun 751 yeni üyesini belirlemek için yapılan seçimlerden çıkan sandalye dağılımına yönelik tahminler Hrıstiyan Demokratların en büyük siyasi grup olmayı sürdüreceği yönünde. Aşırı sağın oy oranını artırması da dikkat çekiyor.

AP tarafından açıklanan ilk tahminlere göre Hrıstiyan Demokratlar, 211 üyeyle ilk sırada yer alıyor. Bu grubu, 193 üyeyle Sosyalistler ve Demokratların izlemesi öngörülüyor.

Seçim sonrası ilk projeksiyonlar, AP çatısı altındaki üçüncü büyük grubun 74 üyeyle Liberaller olacağı yönünde. Bu grubu 58 üyeyle Yeşillerin izleyeceği tahmin ediliyor.

Komünist grubun 47 sandalyeye sahip olması beklenirken, aşırı sağcı olup herhangi bir siyasi gruba üye olmayan parlamenterlerin sayısının da 40 olması bekleniyor.

Avrupalı Muhafazakârlar ve Reformcular (ECR) grubunun sandalye sayısının ise 39 olacağı tahmin ediliyor.
Le Pen’in galibiyeti
Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe, Avrupa Parlamentosu seçimlerini kazanan parti oldu. Tahminlere göre, Marine Le Pen liderliğindeki parti yüzde 25 civarında oy aldı.
 Marine Le Pen
Marine Le Pen
Seçim kampanyaları sırasında Avrupa’yı eleştiren bir çizgi izleyen Ulusal Cephe, 2009 yılındaki seçimlerde sadece yüzde 6,3 oranında oy alabilmişti. Cumhurbaşkanı François Hollande’ın partisi iktidardaki Sosyalistlerin oy oranı ise yüzde 14’e (2009: 16,5) düştü.
Danimarka’da da aşırı sağ yükselişte
Tahminlere göre, Danimarka’da da aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi (Dansk Folkeparti), yüzde 23’lük oy oranıyla en çok oyu alan parti oldu. Buna göre, parti, Avrupa Parlamentosu’nda Başbakan Helle Thorning-Schmidt’in partisi Sosyal Demokratlar ile eşit sayıda sandalyeye sahip olabilecek.
Finlandiya’da Ulusal Koalisyon önde
Finlandiya da aşırı sağın yükselişte olduğu ülkelerden biri. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ilk tahminlere göre, AB ve yabancı karşıtı Gerçek Finler Partisi, oyların yüzde 12,8’ini aldı. Böylece parti, Parlamento’da iki sandalyeye sahip olabilecek.
Ülkede en çok oy alan parti ise yüzde 22,7’lik oy oranıyla Ulusal Koalisyon Partisi oldu. Parti, 2009’da yüzde 23,2 oranında oy almıştı.
Avusturya’da koalisyon ortağı önde
Avusturya’da Avrupa Parlamentosu seçimlerini, koalisyon ortağı Avusturya Halk Partisi (ÖVP) yüzde 27,3 ile önde götürüyor.
İkinci sırada yer alan Avusturya Sosyal Demokrat Partisinin (SPÖ) oy oranı yüzde 23,8. Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) ise yüzde 19,5 ile üçüncü sırada yer alıyor.
Fidesz-KDNP açık ara farkla önde
Macaristan’da Avrupa Parlamentosu seçimlerini, hükümet koalisyonu Fidesz-KDNP yüzde 52,83 ile önde götürüyor. Aşırı sağcı Jobbik Partisi yüzde 15 ile ikinci sırada, ana muhalefet, Macar Sosyalist Partisi de (MSZP) yüzde 11 ile üçüncü sırada kaldı.
Yeni Flaman İttifakı’nın galibiyeti
Belçika’daki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sandıkların kapanmasından sonra ilk seçim sonuçları açıklanmaya başlandı. Buna göre, ülke nüfusun yüzde 60’ının yaşadığı Flaman kesimin bağımsızlığından yana olan Yeni Flaman İttifakı (N-VA) seçimlerde en fazla oy oranına ulaştı. Yeni Flaman İttifakı oyların yüzde 30’unu almayı başardı.
Belçika’da Yeni Flaman İttifakı kazandı
Yeni Flaman İttifakı’nın aldığı bu oy oranıyla ulusal politikada da önemli bir rol oynayabileceği kaydediliyor.
Yunanistan‘da Syriza önde
Yunanistan’da da sandıkların kapanmasından sonra ilk sonuçlar gelmeye başladı. Buna göre, sol koalisyon Syriza, ülkedeki seçimlerin galibi oldu. Syriza’nın yüzde 26,7 oranında oy aldığı belirtildi.
Başbakan Antonis Samaras’ın partisi muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi (Nea Dimokratia) ise yüzde 22,8 oy oranına ulaştı.
Yunanistan’da Syriza önde
Aşırı sağcı Altın Şafak Partisi yüzde 9,3 oy oranıyla seçimlerden üçüncü olarak çıktı.
Bulgaristan’da muhalefet partisi kazandı
Bulgaristan’dan gelen ilk tahminlere göre ise muhalefetteki GERB, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin galibi. Partinin yüzde 28,6 oranında oy aldığı tahmin ediliyor.
İktidardaki Sosyalistler ise sadece yüzde 19,8 oranında oy alabildi. Şu ana dek Avrupa Parlamentosu’nda temsil edilen milliyetçi Ataka Partisi ise yüzde 3,6’lık oy oranında kaldı.
Avrupa geneli
AB genelinde seçimlere katılım oranının yüzde 43,11 civarında olduğu tahmin ediliyor.
©Deutsche Welle Türkçe
AFP/dpa/AA/DW, BS/BG

http://www.dw.de/hr%C4%B1stiyan-demokratlar-kazand%C4%B1/a-17661855

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: