İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Birlik Mitingi için 1 Haziran’da Almelo’ya

Almelo’da Ermeni kilisesinin bahçesine dikilen anıta tepki veren Türk Sivil Toplum Kuruluşları ortaklaşa düzenledikleri protesto günü için 1 Haziran’da herkesi Almelo’ya çağırıyor.

Birlik Mitingi  için 1 Haziran’da Almelo’ya
Mitingi destekleyen Türk STK’lar adına, Miting organize komitesinde yer alan Zekeriya Açkalmaz, İlhan Aşkın, Saadet Koral, Erim Uğurlu, Durmuş Doğan, Nihat Koçak, Resul Özdemir ve Arif Yakışır tarafından gönderilen bir basın bildirisinde, Almelo’da dikilen Ermeni Anıtına karşı olarak ortaklaşa düzenlene protesto eylemine çağrı yapıldı.
Yayımlanan bildiri aynen şu şekilde:
“Malumunuz olduğu üzere Almelo’da Ermeni kilisesinin bahçesine “Sözde soykırım anıtı”nın
açılışı yapıldı. Bu anıtlardan birine soykırımla ilgili bir tabela asmak istediler. Ama bu yapılan mitingler sayesinde şimdilik engellendi, tabela asılmadı. Ermeniler bu anıtın olduğu yeri çocuklara ve bütün halka açık ziyaret yeri olarak kullanacaklar. Kilise bahçesine basit 1000 euroluk bir anıt dikme bahanesiyle belediyeden alınan müsaadeyle, 24 adet anıt dikilerek, tabela asılıp soykırım kelimesini de kullanmak istemişlerdir. Bunun en acı yanı ise, gerçekleri yansıtmayan, 1915 yılında savaş anında, Osmanlı devleti döneminde kendi insanlarının soykırıma uğrayarak katledildiklerini anlatacaklar. Hollanda’daki Ermeniler 2015 yılında Hollanda’nın birçok şehirlerinde soykırım anıtı dikmek için girişimlerde bulunmaya başladılar.
Zaman içerisinde Hollanda halkı ve insanlar tarafından Türklerin atalarının, Ermenilere soykırım uyguladıkları görüşü hakim olarak, buradaki Türk asıllı insanlarımıza, çocuklar ve torunlarımızı dışlayarak katil gözüyle bakılacak. Bu da toplumumuzun ayrımcılığa uğramasına, dışlanmasına, suçlama, baskı altında kalma, nefret duyguları oluşmasına neden olacaktır.
Türk toplumu Hollanda’da 50 yıldır buradaki insanlarla birlik, beraberlik, uyum ve huzur içerisinde yaşamıs olup, bunu da bu şekilde devam ettirmek arzusundadır.
Tarihi konular araştırılıp gerçeklerin ortaya çıkarılması için tarihçi bilim adamlarına bırakılmalıdır.
Bu ve benzeri konuların gelecekte tekrar yaşanmaması, Hollanda’da bizlerin, çocuklar ve  Torunlarımızın iftiraya uğramamaları, birlik, beraberlik ve huzur içerisinde yaşamayı  sürdürmemiz için sizi, Hollanda’daki bütün Türk toplumunu pazar günü, 1 haziran 2014 tarihinde, saat 12.30’da toplanmaya başlayacağımız, Almelo şehir merkezi, Het Baken adresinde yapılacak Birlik Mitingi’ne katılmaya davet ediyor, saygılarımızı sunuyoruz. “
http://www.sonhaber.nl/gundem/birlik-mitingi-icin-1-haziranda-almeloya-h29652.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: