İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sevk ve İskanın 100. Yılında Türk-Ermeni İlişkileri’ Kitabı Yayınlandı,

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi, Türk-Ermeni ilişkilerini her yönüyle ele alan ‘Sevk ve İskânın 100. Yılında Türk-Ermeni İlişkileri’ isimli bir kitap yayınladı. SAÜ Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi’nin yayına hazırladığı kitap, Orta Asya’dan Balkanlar’a bin yıllık bir geçmişe sahip olan Türk-Ermeni ilişkilerini ele alıyor. (Yeni ve gerçekçi bir görüş ile hazırlandığını sanmıyoruz. HYETERT)

Kitap, geçmişten geleceğe Türk- Ermeni ilişkilerini ele alarak Türklerle Ermeniler arasında geçmişte yaşanmış olan siyasî sebeplerle bugüne taşınan anlaşmazlıkların kaynağını ve bu anlaşmazlıklara dair çözüm önerilerini okuyucunun dikkatine sunuyor.
Ermeni meselesi ve Türk-Ermeni ilişkileri alanında araştırmaları bulunan 18 uzmanının kaleme aldığı yazılardan oluşan kitapta, SAÜ mensubu 7 öğretim üyesinin araştırması bulunuyor.
İstanbul Kültür A.Ş. Yayınları ‘Araştırma-İnceleme Serisi’ arasından çıkan kitap, geçen 20 yıllık süre içinde Türkiye’de ve dünyada değişen Ermeni meselesi hakkında ‘Türkiye, Ermeni Sorununun neresindedir?’, ‘Türkiye’deki Ermeniler olaylara nasıl yaklaşmaktadır?’, ‘İki ülke arasındaki ilişkilerin normale dönüşmesi için neler yapılmalıdır?’ gibi kritik sorulara cevap arıyor.
Türk ve yabancı arşiv belgeleri, dönemin basını ve anıları bu çalışmanın ana kaynaklarını oluşturuyor.
18 KALEMDEN 18 AYRI KONU
On sekiz araştırmacının, meselenin ayrı boyutlarına dair yazılarının yer aldığı kitap, 1. Dünya Savaşı sırasındaki ve sonrasındaki olaylarla Ermeni propagandasının tarihî kaynakları, Türk-Ermeni ilişkileri üzerine arşiv kaynakları ve yayınlanmış eserler çerçevesinde bir sonuca ulaşmayı amaçlıyor. Kitapta ayrıca azınlıklarla ilgili Tanzimat ve Islahat Fermanı ile başlayan süreç ve bu sürecin Avrupa Birliği ile ilgili boyutu, Ermeni meselesi çerçevesinde ele alınıyor. Kitapta ayrıca, Ermenilerin sosyal ve siyasal hayata dâhil olmalarının yanında, Cumhuriyet vatandaşı olarak kültürel hizmetleri, Türkiye-Ermenistan ilişkileri ve bu ilişkileri belirleyen terör eylemleri ile bu unsurların Avrupa bağlantıları üzerinde duruluyor.
TARİHİ BOYUTUYLA ERMENİ MESELESİ
Kitapta, Türk-Ermeni ilişkilerinin başlangıcından günümüze genel bir değerlendirmesi yapılarak bu ilişkileri belirleyen ana hatlar üzerinde duruluyor. Türk idarelerinin Ermeni politikaları, İslâm kültürünün Ermeni kültürüne olan etkileri ile siyasî sonuçları irdelenerek, Birinci Dünya Savaşı sırasındaki ve sonrasındaki olaylarla Ermeni propagandasının tarihî kaynakları, Ermeni soykırımı tarih yazımı ile Ermeni Tarih yazımı ve bu yaklaşımların Türk-Ermeni İlişkilerine etkileri üzerine arşiv kaynakları ve yayınlanmış eserler çerçevesinde bir sonuca ulaşılmaya çalışılıyor.
Kitapta ayrıca, Tanzimat ve Islahat fermanlarıyla başlayan süreç ve bu sürecin Avrupa Birliği ile ilgili boyutu, Ermeni meselesi çerçevesinde ele alınarak bugün Türkiye Cumhuriyeti’ne dayatılmak istenen ‘soykırımı kabul etme’ yaklaşımının sonuçlandırılması için mücadelelerden, protokollerden ve barış diplomasisinin sonuçlarından bahsediliyor.

http://www.sondakika.com/haber/haber-sevk-ve-iskanin-100-yilinda-turk-ermeni-iliskileri-6015899/

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: