İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KKTC’deki Ermeniler’den 50 yıl ilk ayin

Ermeniler, 50 yıl sonra ilk kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) Ermeni Kilisesi’nde ayin düzendi… Yaklaşık 500 kişinin yer aldığı ayinde, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, Hala Sultan Cami İmamı Şevket Alemdar ve bazı büyükelçiler de bulundu. Ayine katılan Ermeni asıllı Gora Terziyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 50 yılın ardından Ermeni Kilisesi’nde tekrar ayin yapılmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek “Kilisenin etrafında bulunan okullarda okudum. Buralar bizim evimizdi. Evimize geldik” diye konuştu.

***
Ermeniler, 50 yıl sonra ilk kez Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki(KKTC) Ermeni Kilisesi’nde ayin düzendi.
LEFKOŞA – KKTC ve Güney Kıbrıs’ta yaşayan Ermeniler, ayin için başkent Lefkoşa’daki kilisede buluştu. Ayini Başpiskopos Varoujan Hergelian yönetti.
Yaklaşık 500 kişinin yer aldığı ayinde, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim, Hala Sultan Cami İmamı Şevket Alemdar ve bazı büyükelçiler de bulundu.
Ayine katılan Ermeni asıllı Gora Terziyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 50 yılın ardından Ermeni Kilisesi’nde tekrar ayin yapılmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek “Kilisenin etrafında bulunan okullarda okudum. Buralar bizim evimizdi. Evimize geldik” diye konuştu.
Terziyan, bu tür gelişmelerin adada sağlanacak barış sürecine de katkı sağlamasını temenni ettiğini söyledi.
Yunan asıllı Güla Kasabiyan da bugünün ayrı bir anlamı olduğunu, hem kendileri için hem de Ermeniler için “güzel bir gün yaşadıklarını” dile getirdi. Ayinin yıllar sonra tekrar yapılmasının problemlerin çözülebileceğinin bir kanıtı olduğunu söyleyen Kasabiyan, “Barış için daima ileri bakmalıyız” diye konuştu.
Ayinin yapıldığı Ermeni Kilisesi, Osmanlı döneminde Ermenilere tahsis edilmiş, 1964 yılında ise Ermeniler tarafından terk edilmiştir. Bu tarihten sonra harap hale gelen kilise , 2010 yılında tekrar restore edildi. (AA)
http://www.radikal.com.tr/turkiye/ermenilerden_50_yil_sonra_kktcde_ayin-1191534
Patrik Bartholomeos Almanya Ziyaretine Stuttgart’tan Başladı
Fener Rum Patriği Bartholomeos, on günlük Almanya ziyaretine Stuttgart’tan başladı. Bartholomeos, ziyaretleri kapsamında Bonn, Berlin, Münih ve Frankfurt’ta temaslarda bulunacak ve dini törenlere katılacak. Fener Rum Patriği Bartholomeos, Almanya temaslarına Stuttgart şehrinden başladı. Baden Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann, Bartholomeos’u ve beraberindeki dini heyeti Neue Schlos Sarayı’nda kabul etti.
Yaklaşık 500 davetlinin katıldığı programda konuşan Başbakan Kretschmann, Patrik Bartholomeos’un ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ziyaretin büyük bir onur ve Yunan-Ortodoks Kilisesi ile uzun yıllardır korunan iyi ve istikrarlı ilişkilerin ifadesi olduğuna işaret eden Kretschmann, aynı zamanda bu ziyaretin Baden Württemberg’deki Yunan-Ortodoks Hristiyanların, topluma entegre ve onların inanç ve kültürünün toplumsal hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunun onayı olduğunu belirtti. Başbakan Kretschmann ayrıca Patrik Bartholomeos’un uzun yıllardan beri yorulmadan çevre koruma konusundaki katkılarından söz etti.
Kretschmann konuşmasında, Türkiye’de yaşayan Hristiyanların durumuna değindi ve Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasını talep etti. Başbakan Kretschmann, Ekim 2012’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile olumlu geçen görüşmelere rağmen Heybeliada Ruhban Okulu’nun halen açılmamış olmasını eleştirdi. Türkiye’nin, AB yolunun açık olduğuna dikkat çeken Kretschmann, Türkiye’nin öncelikle farklı dini inanışlara hoşgörülü olduğunu göstermek zorunda olduğunu kaydetti.
Çevre duyarlılığı ile de tanınan Patrik Bartholomeos ise konuşmasında çevrenin korunmasına ve bu konuda hassas davranılmasına geniş yer verdi. Bartholomeos, çevrenin korunması ile ilgili İncil’den de bazı bölümler okuyarak Patrikhanenin uzun yıllar çevre koruma konusunda yaptığı faaliyetlerden söz etti. Patrik Bartholomeos, “Kiliseler olarak hukuki ve siyasi yetkimiz yok ancak insanları çevreye daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.
Patrik Bartholomeos Almanya ziyaretleri kapsamında Bonn, Berlin, Münih ve Frankfurt’ta temaslarda bulunacak ve dini törenlere katılacak. CİHAN
Kaynak: CHA

http://haberciniz.biz/patrik-bartholomeos-almanya-ziyaretine-stuttgarttan-basladi-2851752h.htm

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: