İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İHD’den Başbakan’ın”Taziyesi”ne Cevap

Beyza Kural
İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon Başbakan’ın Ermenilere taziye mesajı için “Metin bir soykırım inkarı metnidir” dedi.İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon Başbakan’ın Ermeni’lere yönelik taziye açıklamasına cevap verdi. Komisyon, Erdoğan’ın taziye açıklamasının Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunu belirtirken “Metin bir soykırım inkarı metnidir” dedi.  Cevap, Şube Başkanı Ümit Efe, Komisyon adına Ayşe Günaysu, Eren Keskin, Meral Çıldır ve Renan Akman’ın dernek binasında düzenledikleri basın toplantısında paylaşıldı. (Bu da İnsan Haklarının Sesi. Kıyaslayın. (HYETERT)

“1915 yılında Osmanlı devletinin Ermeni halkına yaptığı soykırımdır” diyen Komisyon, soykırımın insan hakları ihlali olduğunu ve inkarın da bu ihlali sürdürdüğünü ekledi.
Komisyon adına açıklamayı okuyan Eren Keskin, “Ermeni Soykırımı’nın 100. yılına doğru ‘İnkara son’ ” kampanyasını başlattıklarını  duyurdu.
“İnkar politikası devam ediyor”
Başbakan’ın mesajında “Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar kullandığı dil açısından bir ilerleme olduğuna kuşku yok.” diyen Keskin, bunu inkara karşı verilen mücadelenin sağladığını belirtti.
“Türkiye Cumhuriyeti devleti hakaret ve yalan dolu kaba bir inkarcılıktan, bir miktar inceltilmiş bir inkarcılığa geçiş yapmak zorunda kalmıştır, inceltilmiş diline rağmen, metin bir soykırım inkarı metnidir.  Olumlu bulunabilecek bir cümlenin ya içinde, ya da hemen sonrasında inkar ve tehdit kendini gösteriyor.”
“ ‘20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz’ denmiş. Ama aynı cümle içinde inkar tüm açıklığıyla sırıtıyor: Ermenilerin ölümlerini sistematik, organize bir imhaya değil, ‘20. yüzyılın başındaki koşullar’a bağlıyor. Savaş koşulları, hava koşulları, ekonomik koşullar vs.
“ ‘Türkiye’de 1915 olaylarına ilişkin farklı görüş ve düşüncelerin serbestçe ifade edilmesi; çoğulcu bir bakış açısının, demokrasi kültürünün ve çağdaşlığın gereğidir’ denmiş. Arkasından eklenmiş: ‘Türkiye’deki bu özgür ortamı, suçlayıcı, incitici, hatta bazen kışkırtıcı söylem ve iddiaları seslendirmek için vesile olarak görenler de bulunabilir.’
“Yani, ‘Osmanlı devleti Ermenilere soykırım yapmıştır’ demek ‘suçlayıcı’, ‘incitici’ ve ‘kışkırtıcı’ olmak anlamına gelmeye devam edecek. Başbakan, böyle bir durumu nasıl karşılayacaklarını da açıkça ifade etmiş: ‘1915 olaylarının Türkiye karşıtlığı için bir bahane olarak kullanılması ve siyasi çatışma konusu haline getirilmesi de kabul edilemez.’”
“Taziye sonrası soykırım aklandı”
Açıklamada taziye mesajının ardından  Başbakanlığa bağlı Türk Tarih Kurumu’nun 24-25 Nisan’da Van’da düzenlediği iki günlük ‘Birinci Dünya Savaşında Ermeniler’ sempozyumuna yer verildi.
“ Sempozyumda 100 yıllık inkar tekrar edilmiş, esas katliamın Ermeniler tarafından yapıldığı, Ermenilerin sayısız isyan çıkardıkları, Ruslarla işbirliği yaparak Osmanlı’yı arkadan vurduğu anlatılmıştır.”
“Başbakanın ‘taziye’ mesajının ertesi günü Türkiyeli Ermeniler bir kez daha düşmanlaştırılmış, suçlanmış ve soykırım aklanmıştır.”(BK)
http://www.bianet.org/bianet/insan-haklari/155444-ihd-den-basbakan-in-taziyesi-ne-cevap

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: