İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermenistan Meclis Başkan yardımcısı.’dan Türkiye Dışişleri bakanına: Ermeni Soykırımı Türk İmparatorluğunun rezaletidir

Ahmet Davutoğlu’nun makalesini yorumlayan  Ermenistan Millet Meclisi Bşk. yard., Ermenistan Cumhuriyetçi Parti Basın sözcüsü Eduard Şarmazanov’dan geldi. Şarmazanov acının sağaltımı ve sonuçlarının giderilmesi için Türkiye’nin şekli mahiyet taşıyan açıklamalar yerine, Almanya örneğini takip ederek, Ermeni halkının kendi ülkesi sathında Soykırım kurbanına dönüştüğünü algılaması gerektiğini belirterek ″Türkiye, bunun Ermeniler için yurt kaybı olduğunu algılamalı ve komşularla ültimatomlar diliyle konuşmaya son vermelidir. Ve en önemlisi Türkiye, Ermeni Soykırımı tarihi gerçekliğini şüphe altında bırakmaya son vermelidir. Uluslararası toplum bunu çoktan kabul etmiştir″ dedi.

***
Halkın acılarını gömmek değil aksine sağaltmak ve sonuçlarını gidermek gerek. Ermeni Soykırımı Ermeni ve Türk halklarının ortak acısı değil, insanlık trajedisi ve Türk İmparatorluğunun rezaletidir. NEWS.am muhabirine açıklama, Türkiye Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu’nun makalesini yorumlayan  Ermenistan Millet Meclisi Bşk. yard., Ermenistan Cumhuriyetçi Parti Basın sözcüsü Eduard Şarmazanov’dan geldi.
Şarmazanov acının sağaltımı ve sonuçlarının giderilmesi için Türkiye’nin şekli mahiyet taşıyan açıklamalar yerine, Almanya örneğini takip ederek, Ermeni halkının kendi ülkesi sathında Soykırım kurbanına dönüştüğünü algılaması gerektiğini belirterek ″Türkiye, bunun Ermeniler için yurt kaybı olduğunu algılamalı ve komşularla ültimatomlar diliyle konuşmaya son vermelidir. Ve en önemlisi Türkiye, Ermeni Soykırımı tarihi gerçekliğini şüphe altında bırakmaya son vermelidir. Uluslararası toplum bunu çoktan kabul etmiştir″ dedi.
Şarmazanov, Türkiye Dışişleri bakanına, Osmanlı Mahkemesinin, Ermeni Soykırımı tertipçilerini idama mahkum etme kararı aldığını hatırlattı ve bunun «Nimesis» örgütü tarafından hayata geçirildiğini belirtti.
Hatırlatalım: Davutoğlu tarafından kaleme alınan ve İngiliz The Guardian gazetesinin internet sitesinde yayımlanan “Türkler ve Ermeniler – Başbakan Erdoğan’ın Liderliğini Takip Etmeli ve Ortak Acımızı Gömmeliyiz” başlıklı makalede, Türkler ve Ermeniler arasındaki ilişkilerin yüzyıllara dayandığını kaydetti.
Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünün 19. yüzyılda sürekli olarak azaldığını ve ortalama 5 milyon Osmanlı vatandaşının Balkanlar, Kafkaslar ve Anadolu’daki yurtlarından uzaklaştırıldığını belirten Davutoğlu, “Aynı dönemde Ermenilerin de büyük ölçüde acı çektiği yadsınamaz bir gerçek. Ermeni toplumunun büyük bir kısmının tehcir edilmesinin sonuçları kabul edilemez ve insanlık dışı” ifadesine yer verdi.
Davutoğlu, Ermeni trajedisinin niçin ve nasıl olduğu tartışmasının, Türklere ve Ermenilere bugün de üzüntü vermeye devam ettiğini belirterek “Bir acının hafızalardaki ortak ve ulusal anıları, ıstırap, mahrumiyet ve devasa can kaybı, Ermeni ve Türk halkını birbirinden uzak tutmaya devam ediyor. 1915 olayları hakkındaki rekabetçi ve uzlaşmaya varamayan hikayeler, bu travmanın iyileşmesine engel oluyor. Bizim paylaştığımız şey, dedelerimizden bize miras kalan ortak acı” değerlendirmesinde bulundu.
Osmanlı Ermenilerinin torunlarına şefkat ve saygıyla taziyeler sunmanın bir insanlık görevi olduğunu kaydeden Davutoğlu, “Neredeyse yüzyıl süren karşı karşıya gelme, şunu kanıtladı ki: Birbirimizi dinlemeye ve anlamaya başlamadığımız sürece, sorunu çözemeyiz. Ayrıca, ıstıraplarımızı kıyaslamadan, kategorize etmeden saygı göstermeyi öğrenmeliyiz” ifadesini kullandı.
“Ben herkese Türk-Ermeni ilişkilerinde daha iyi bir geleceğin yeni baştan kurulması için bu anı yakalaması ve bize katılması çağrısında bulunuyorum” ifadesini kullanan Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘ın açıklamasını, “bu yönde atılan eşi benzeri görülmemiş ve yürekli bir adımdır” diye tanımladı.
Davutoğlu, zamanın bu ilişki üzerine yatırım yapma zamanı olduğuna inandığını belirterek “Ancak biz bunu, bu çabanın uzlaşma üzerinde daha geniş bir katılımcı isteğiyle kucaklandığı sürece başarabiliriz. Türkiye hazır bekliyor” ifadesini kullandı.
News from Armenia – NEWS.am

http://news.am/tur/news/207703.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: