İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlk Süryani anaokulu dersbaşı yapacak

Volkan Yanardağ

Lozan Anlaşmasına göre azınlık sayılmadıkları için Türkiye’de okul açamayan Süryaniler, Ankara 13. İdare Mahkemesi’nde açtıkları davayı kazandı. 2012’de Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) karşı açılan davada, mahkeme Süryani cemaatini haklı buldu. MEB, Danıştay kanalıyla temyiz yoluna başvurmayınca da Süryanilerin okul açmalarının önünde engel kalmadı. Süryani cemaati, eğitimcilerle bir araya gelerek, ilk aşamada anaokulu açma kararı aldı. Bu amaçla Süryanilerin yoğun olarak yaşadıkları İstanbul Yeşilköy’de bir bina kiralandı. Süryani dili eğitimi için hazırlanan kitapların listesi onay için MEB’e gönderildi.

***
Lozan Anlaşmasına göre azınlık statüsünde sayılmayan Süryaniler, 86 yıl sonra okullarına kavuşacak. İstanbul Yeşilköy’deki Süryani Anaokulu, Eylül’de eğitime başlayacak.
VOLKAN YANARDAĞ / ANKARA
Lozan Anlaşmasına göre azınlık sayılmadıkları için Türkiye’de okul açamayan Süryaniler, Ankara 13. İdare Mahkemesi’nde açtıkları davayı kazandı. 2012’de Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) karşı açılan davada, mahkeme Süryani cemaatini haklı buldu. MEB, Danıştay kanalıyla temyiz yoluna başvurmayınca da Süryanilerin okul açmalarının önünde engel kalmadı. Süryani cemaati, eğitimcilerle bir araya gelerek, ilk aşamada anaokulu açma kararı aldı. Bu amaçla Süryanilerin yoğun olarak yaşadıkları İstanbul Yeşilköy’de bir bina kiralandı. Süryani dili eğitimi için hazırlanan kitapların listesi onay için MEB’e gönderildi.Mardin’deki son Süryani okulu, maddi imkansızlıklar nedeniyle 1928 yılında kapanmıştı. İstanbul’da yaklaşık 20 bin Süryani kökenli vatandaşın yaşadığı tahmin ediliyor.
http://www.aksam.com.tr/siyaset/ilk-suryani-anaokulu-dersbasi-yapacak/haber-304926

Yorumlar kapatıldı.