İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermenistan 1915 mesajını yeterli bulmadı

Sarkisyan, Erdoğan’ın açıklamasında, “herkesin iyi bildiği tarihsel gerçekleri yeniden incelemek için enstrümanlar oluşturulmaya çalışıldığı”nı savunarak, Türkiye’nin “tarihi kabul etmesi ve tüm suçları kesin surette kınaması gerektiği”ni öne sürdü… Brüksel’deki Ermeni Kilisesi’ndeki ayin sonrası 1915 olaylarına ilişkin anıtın bulunduğu meydanda anma töreni düzenleyen yaklaşık 300 kişilik grup Türk Büyükelçiliği önüne geldi. Büyükelçilik binası önünde güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen eylemde Fransızca ve Ermenice sloganlar atılırken Türkiye’nin 1915 olaylarına yönelik politikası protesto edildi.

***
Ermenistan Cumhurbaşkanlığı üst düzey yetkilisi Sarkisyan, Başbakan Erdoğan’ın mesajını yeterli bulmadıklarını belirtti.
ANKARA/BRÜKSEL
Ermenistan Cumhurbaşkanlığı üst düzey yetkilisi Vigen Sarkisyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 olaylarına ilişkin mesajını değerlendirerek, Türkiye’nin “tüm suçları” kesin surette kınamasını gerektiğini savundu.
Armenpress ajansının sorularını yanıtlayan Sarkisyan, Erdoğan’ın açıklamasını, tarihle yüzleşmek noktasında bir “ilk çaba” beklentisiyle, dikkatle okuduklarını kaydetti. Sarkisyan, buna karşın açıklamanın “Ermeni soykırımı suçunun reddi ve gizlenmesinin” bir başka, belki de daha geliştirilmiş bir ifadesi olduğunu iddia etti.
Sarkisyan, Erdoğan’ın açıklamasında, “herkesin iyi bildiği tarihsel gerçekleri yeniden incelemek için enstrümanlar oluşturulmaya çalışıldığı”nı savunarak, Türkiye’nin “tarihi kabul etmesi ve tüm suçları kesin surette kınaması gerektiği”ni öne sürdü.
Belçika’da protesto
Belçika’da bir grup Ermeni, 1915 olaylarının yıl dönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan nedeniyle, Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği önünde protesto eylemi düzenledi.
Brüksel’deki Ermeni Kilisesi’ndeki ayin sonrası 1915 olaylarına ilişkin anıtın bulunduğu meydanda anma töreni düzenleyen yaklaşık 300 kişilik grup Türk Büyükelçiliği önüne geldi. Büyükelçilik binası önünde güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen eylemde Fransızca ve Ermenice sloganlar atılırken Türkiye’nin 1915 olaylarına yönelik politikası protesto edildi. Türkiye’nin Brüksel Büyükelçiliği’nden Avrupa Birliği kurumlarının bulunduğu Schuman Meydanı’na kadar yürüyen grup, basın bildirisi okunmasının ardından dağıldı. Bildiride, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yaptığı açıklamanın, “kamuoyu ile dünya liderlerine yönelik manipülasyon amaçlı” olduğu savunuldu.
Muhabir: Duygu Bayar Ekren
http://www.aa.com.tr/tr/dunya/317870–ermenistan-1915-mesajini-yeterli-bulmadi

Yorumlar kapatıldı.