İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hrant Dinki Anma Forumunda 11 başlıktan oluşan Talepname kabul edildi

1-Tanıma, özür ve tazminat. 2-Tarihin inkarıan yönelik işlemlere son verilmesi. 3-Pasaport ve yurttaşlık. 4-Geri dönüş ve iskan. 5-Kilise kütükülerinin erişilebilinir kılınması ve sınırlamalara son verilmesi. 6-Askeri arşivler dahil olmak üzee Osmanlı Arşivlerinin erişilebilinir kılınması. 7- Terk edilmiş mülklere ilişkin kayıtların açıklanması. 8-Siyasi ve ticari kurumların uhdesine teslim edilmiş mülkler. 9-Devletin uhdesinde bulunan mülkler. 10-Kaçırılmış kadın ve çocukların açıklığa kavuşturulması. 11-Kolektif sorumluluk.

***
«Hrant Dink’in katline 2015 Perspektifinde Bakmak» başlıklı Hrant Dinki anma forumunda 15 maddeden oluşan bir «Talepname» kabul edildi. NEWS.am’e bilgi «Batı Ermenileri Ulusal Kongresi»nden geldi. Talepnamede şu başlıklar yer almakta:
1.Tanıma, özür ve tazminat.
2.Tarihin inkarıan yönelik işlemlere son verilmesi.
3.Pasaport ve yurttaşlık
4.Geri dönüş ve iskan.
5.Kilise kütükülerinin erişilebilinir kılınması ve sınırlamalara son verilmesi.
6.Askeri arşivler dahil olmak üzee Osmanlı Arşivlerinin erişilebilinir kılınması.
7. Terk edilmiş mülklere ilişkin kayıtların açıklanması.
8.Siyasi ve ticari kurumların uhdesine teslim edilmiş mülkler.
9.Devletin uhdesinde bulunan mülkler.
10.Kaçırılmış kadın ve çocukların açıklığa kavuşturulması.
11.Kolektif sorumluluk.
NEWS.am’e daha önce Hrant Dink anısına katlinin 7. yılı arifesinde 18 Ocak’ta Ankara’da «Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi» ve «Batı Ermenileri Ulusal Kongresi»nin bir İlham Forumu gerçekleştireceğini bildirdi. Verilen bilgiye göre; «Batı Ermenileri Ulusal Kongresi» Dink’in yaşamı ve çalışmalarını tekrar projektör altına alarak bu şekilde Dink’in anısını yad ettiklerini ifade etmekte. Tanınmış aydınlar ve insan hakları savunucuları, Dink cinayetinin mahkeme süreci ve Türkiye’nin demokratizasyonu sürecine ilişkin yaklaşımlarını ortaya koyacaklar.Ermeni Soykırımının 100. yılı yaklaşırken tarihi, hukuki ve ahlaki sorunların çözüm perspektiflerine ilişkin ortak akıl işletilecek.
News from Armenia – NEWS.am
http://news.am/tur/news/190112.html

Yorumlar kapatıldı.