İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hrant Dink için Binler Yürüdü

Beyza Kural  beyza@bianet.org
Hrant Dink ölümünün yedinci yılında Agos gazetesi önünde anıldı. Anma öncesi Taksim Meydanı ve Gezi Parkı kapatıldı, Talimhane ve Harbiye yönüne barikatlar kuruldu. Binlerce kişi “Buradayız Ahparig” diyerek yürüdü.

Beyza KURAL beyza@bianet.org
İstanbul – BİA Haber Merkezi 19 Ocak 2014, Pazar 14:45
BU HABERİN UZANTILARI
19 OCAK: Gülten Kaya: Nizami Bir Cinayet İşlediler
Hrant Dink’in öldürülüşünün yedinci yılında, yüzlerce kişi Agos’taki anmaya yürümek için Taksim meydanında toplandı. Binlerce kişi, polis barikatının çekilmesinin ardından “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz” diyerek Agos gazetesinin önüne yürüdü.
Agos gazetesinin önünde “Yedi yıldır birlikte korudular, birlikte susuyorlar” pankartı asılıydı. Burada Gülten Kaya’nın konuşmasının ardından anma türkülerle sona erdi.
15:30: Gülten Kaya’nın konuşmasının ardından anma sona erdi, kalabalık sloganlarla dağılmaya başladı.
15:25: Agos gazetesinin önünde “Katil devlet hesap verecek”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları…

* Fotoğraf: Agos gazetesi.
15:10: Gülten Kaya Agos gazetesinin önünde Roboski’den Gezi’ye, Paris katliamından KCK davalarına değinen bir anma konuşması yapıyor.

* Fotoğraf: Bircan Yorulmaz/Twitter
14:55: Yürüyüşe Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri ile Halkevleri’nden İlknur Birol ve CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı. 

* Fotoğraf: Ötekilerin Postası.
14:45: Agos gazetesinin önünne karanfiller bırakılıyor. Tatavla Dayanışması da Kurtuluş’tan Harbiye’ye yürüyor.

14:30: Kitle, “Faşizme inat, kardeşimsin Hrant” sloganıyla yürüyor. Yürüyüştekilerin bir kısmı Harbiye’ye ulaşırken, Taksim meydanından korteje katılım da sürüyor.
14:00: Yürüyüş boyunca Roboski’de katledilenler ile Gezi direnişinde öldürülenlerin isimleri anıldı, kitle “Buradayız” diyerek slogan attı.
13:45: Toplanan binlerce kişi “Buradayız Ahparig” diyerek yürümeye başladı. Trabzonsporlu bir grup da ‘Unutmadık’ pankartıyla yürüyüşe katıldı.

12:00: Gezi Parkı ve Taksim meydanına Talimhane girişleri kapatılırken, Harbiye yönünde de polis barikatları kuruldu. (AS)

http://www.bianet.org/bianet/insan-haklari/152911-hrant-dink-icin-binler-yurudu?bia_source=rss

Yorumlar kapatıldı.