İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meryem Ana Ermeni Kilisesi’nde Noel Kutlaması

İstanbul’daki Ermeni Cemaati, Hz. İsa’nın doğumunu, Kumkapı’daki Meryem Ana Ermeni Kilisesi’nde kutladı…  Törende, Türkiye Ermeni Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, yetkililere seslerini duyurmaya çalıştıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Eğer Diyanet İşleri Başkanı’nın camilerde söz hakkı yoksa, tamam susayım. Ama mümkün değil. Diyanet İşleri Başkanı, Türkiye’deki bütün camilerden sorumludur. Türkiye’deki bütün imamların, müftülerin ve hocaların aylığı oradan ödenir. Belki bundan sonra bir çalışma başlayacaktır. Biz devletten yardım alamıyoruz.”… Ateşyan, kendilerinden alınan bazı haklar iade edildiği için şükrettiklerini ancak tüzel kişiliğin kendileri için herşeyden önemli olduğunu dile getirdi. (Umarız istenen cemaatin tüzel kişiliğidir, yoksa sadece patrikliğin tüzel kişiliğinin cemaat vakfı olarak tanınmasının yararından çok daha fazla zararı olacaktır. HYETERT)
***
Türkiye’de son 10 yılda minnettar olduğu çalışmalar da yapıldığını söyleyen Ateşyan, kendilerinden alınan bazı haklar iade edildiği için şükrettiklerini ancak tüzel kişiliğin kendileri için herşeyden önemli olduğunu dile getirdi.
İstanbul’daki Ermeni Cemaati, Hz. İsa’nın doğumunu, Kumkapı’daki Meryem Ana Ermeni Kilisesi’nde kutladı.Ermeni Kilisesi takvimine göre Hz. İsa’nın doğuşu ve vaftiz yortusu (Noel) dolayısıyla Kumkapı’daki kilisede gerçekleştirilen törende, Türkiye Ermeni Patrik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, dua etti.
Diğer cemaatlerin temsilcilerinin tebriklerini kabul eden Ateşyan, törende yaptığı konuşmada, insanların içindeki huzursuzluğun bitmediğini belirtti.
Kendisinin azınlık olarak huzursuz olduğunu anlatan Ateşyan, “Buradaki cemaat önderi kardeşlerim de huzursuz. Çünkü ikinci sınıf vatandaş olduk. Çünkü 1934’te Patrikhanenin tüzel kişiliği elinden alındı” dedi.
Ateşyan, yetkililere seslerini duyurmaya çalıştıklarını ifade ederek, şöyle devam etti: 
“Eğer Diyanet İşleri Başkanı’nın camilerde söz hakkı yoksa, tamam susayım. Ama mümkün değil. Diyanet İşleri Başkanı, Türkiye’deki bütün camilerden sorumludur. Türkiye’deki bütün imamların, müftülerin ve hocaların aylığı oradan ödenir. Belki bundan sonra bir çalışma başlayacaktır. Biz devletten yardım alamıyoruz.”
Türkiye’de son 10 yılda minnettar olduğu çalışmalar da yapıldığını söyleyen Ateşyan, kendilerinden alınan bazı haklar iade edildiği için şükrettiklerini ancak tüzel kişiliğin kendileri için herşeyden önemli olduğunu dile getirdi.
Ateşyan, binlerce yıldır bu topraklarda yaşadıklarını ve ülkeye hizmet ettiklerini anlatarak, kültürüne, tarihine, edebiyatına katkıda bulundukları ülkede azınlık olarak değil vatandaş olarak yaşadıklarını bildirdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’ın da katıldığı törende, bereket simgesi olarak nar ikram edildi. – İstanbul

Yorumlar kapatıldı.