İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa Ermeni Konseyi: Nişanyan kararı üzücü!

 Murad Mıhçı

Avrupa Ermeni Konseyi’nin açıklamasında şunlar dile getirildi:Yazar, entelektüel ve gazeteci Sevan Nişanyan hakkında Şirince’de kaçak inşaat yaptığı iddiasıyla verilen iki yıl hapis cezasının Yargıtay tarafından onandığı haberini, büyük infial ve derin üzüntüyle öğrendik. Verilen bu hapis cezasının arkasında gizli ve karanlık siyasi nedenlerin olduğunun güçlü inancını taşımaktayız. Çünkü Nişanyan’ın Şirince’de yaptığı bu inşaat çalışmaları böylesi bir cezai karara gerekçe olamaz.

***
Nişanyan’a verilen hapis cezasını kabul edilmez buldular…
Avrupa Ermeni Konseyi, Sevan Nişanyan’a verilen hapis cezasının arkasında gizli ve karanlık siyasi nedenlerin olduğu güçlü inancını taşıdıklarını bildiren bir açıklama yayınladı.
Avrupa Ermeni Konseyi’nin açıklamasında şunlar dile getirildi:
Türkiye’de Düşünce ve Fikir Özgürlüğü bir kez daha ayaklar altına alındı.
Yazar, entelektüel ve gazeteci Sevan Nişanyan hakkında Şirince’de kaçak inşaat yaptığı iddiasıyla verilen iki yıl hapis cezasının Yargıtay tarafından onandığı haberini, büyük infial ve derin üzüntüyle öğrendik.
Verilen bu hapis cezasının arkasında gizli ve karanlık siyasi nedenlerin olduğunun güçlü inancını taşımaktayız.
Çünkü Nişanyan’ın Şirince’de yaptığı bu inşaat çalışmaları böylesi bir cezai karara gerekçe olamaz.
Yapılan, Türkiye’de özgür düşünceye karşı pranga vurmaktır. Kalıplaşan düşünceye karşı verilen mücadeleyi susturmaya yöneliktir. Yeniliğe ve hoşgörüye karşı suçtur.
Avrupa Ermeni Konseyi olarak  Ayşe Nur Zarakolu Düşünce Özgürlüğü Ödülü’ne layık görülen Sevan Nişanyan hakkında verilen, birçok yönden kuşkulu bu kararı şiddetle kınar, kabul edilmez addederiz.
Sesimizi, Türkiye içinde ve dışarda demokrasiye, ifade özgürlüğüne, insan haklarının üstünlüğüne ve gerçek adalete inananlarla birleştiriyoruz.
Nişanyan’ın dediği gibi “olan büyük savaşta küçük bir muharebeyi kaybetmeye benzer.”
Murad Mıhçı / Demokrat Haber

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: