İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Adalar’ın İmar Planı Yenilenecek

İlçenin 2 küme halinde toplanan 9 adadan oluştuğunu kaydeden Karaman, “Birinci küme Kınalıada, Burgazada, Kaşıkadası, Heybeliada, Büyükada, Tavşanadası ve Sedefadası’ndan, ikinci küme ise daha açıkta yer alan Sivriada ve Yassıada’dan oluşmakta. Bizler bu küme grubundan hareketle planlama yapmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.Karaman, geçmişte ilçe nüfusunun çoğunluğunu gayrimüslim nüfusun oluşturduğunu anımsattı. Gayrimüslimlerin, 2. Dünya Savaşı sonrası çeşitli nedenlerle bölgeyi terketmesi sonucu 1960 yılına kadar nüfusta sürekli azalma olduğunu hatırlatan Karaman, 1960’tan sonra iç göç dalgasıyla nüfusun yeniden artığını ve bugün yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı bir ilçe haline geldiğini bildirdi.

***
İller Bankası (İlbank), İstanbul’un Adalar bölgesinin imar planını yenileyecek.
İlbank Genel Müdürü Tuncay Karaman, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul’un 39 ilçesi arasında yer alan Adalar yerleşmesinin tarihi öneminin büyük olduğunu, bu nedenle projenin uygulayıcısı olmaktan gurur duyduklarını belirtti.
İlçenin 2 küme halinde toplanan 9 adadan oluştuğunu kaydeden Karaman, “Birinci küme Kınalıada, Burgazada, Kaşıkadası, Heybeliada, Büyükada, Tavşanadası ve Sedefadası’ndan, ikinci küme ise daha açıkta yer alan Sivriada ve Yassıada’dan oluşmakta. Bizler bu küme grubundan hareketle planlama yapmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
Karaman, geçmişte ilçe nüfusunun çoğunluğunu gayrimüslim nüfusun oluşturduğunu anımsattı.
Gayrimüslimlerin, 2. Dünya Savaşı sonrası çeşitli nedenlerle bölgeyi terketmesi sonucu 1960 yılına kadar nüfusta sürekli azalma olduğunu hatırlatan Karaman, 1960’tan sonra iç göç dalgasıyla nüfusun yeniden artığını ve bugün yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığı bir ilçe haline geldiğini bildirdi.
Karaman, bölgenin daha önce 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nın hazırlanmamasının birçok soruna yol açtığını vurguladı.
Adalar Belediyesinin bu sorunu çözmek için Belediye Meclis Kararı ile 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planının hibe yoluyla yapımı için kendilerine başvurduğunu belirten Karaman, imar planının kent kimliği ve marka değerinin öne çıkarılmasına yönelik yaklaşımla hazırlandığını ifade etti.
Karaman, plan çalışmasının ilk aşaması olarak analitik etüt ve arazi kullanım çalışmaları uygulama imar planı ile kentsel tasarım projelerine başlandığını kaydetti.
Muhabir: Duygu Can
Yayınlayan: Eda Ay
AA

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: