İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CIA, Ermeni Terör Gruplarına Dair Raporunu Açıkladı

TurkishNY.com – Bilgiye Erişim Özgürlüğü Yasası kapsamında CIA, ABD’de, Avrupa’da ve dünya genelinde faaliyette bulunan JCAG ve ASALA gibi Ermeni terör gruplarına ilişkin 1984 tarihli bir raporu üzerindeki gizliliği kaldırdı.News.Az’ın haberine göre CIA raporunda, “Ermenistan’ın Kurtuluşu için Ermeni Gizli Ordusu” (ASALA) isimli terör grubunun ABD’nin birçok siyasi menfaatine ilişkin giderek artan bir tehdit niteliğinde olduğu belirtildi.

Raporda, çoğu ASALA saldırısının Türklere karşı yapıldığı fakat Batı Avrupa ve ABD’deki bazı yerlerin de bu saldırılardan etkilendiği belirtildi.
Raporda ayrıca “Ermeni Soykırımı için Adalet Komandoları” (JCAG) isimli Ermeni terör örgütünün, ağırlıklı olmak üzere Türk hedeflere karşı faaliyette bulunduğu belirtildi.
Yaşanan bazı gerilemelere rağmen büyük Ermeni terör grupları, faaliyetlerinin birçoğunu devam ettirdiler. Bu faaliyetler sonucunda ASALA ve JCAG, 1975 yılından bu yana 200’den fazla patlama düzenledi ve Türk yetkililerden ve vatandaşlardan oluşan 50 kişiyi öldürdü.
Raporda, son dört yıl içinde ASALA şiddetinin geniş çaplı kayıplarla sonuçlandığı, ASALA ve Ermeni siyasi grupları bünyesindeki son ayrılığın, ortaya çeşitli ufak grupların çıkmasından dolayı, terör şiddeti riskini artırdığının düşünüldüğü belirtildi.
Raporda aynı zamanda 1975 Ocak ayı ila 1983 Aralık ayı arasındaki zaman diliminde yaşanan Ermeni terörünün detaylı kronolojisine de değiniliyor.
ABD, Avrupa ve dünya genelindeki Ermeni terör gruplarına ilişkin CIA raporunun tamamı http://www.foia.cia.gov/sites/default/files/document_conversions/89801/DOC_0005462031.pdf adresinden okunabilir.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: